Vrsta predmeta

Status prijave

Odprta

Študijski program

Za uveljavljanje ECTS kreditnih točk v študijskih programih 1. in 2. stopnje.

Pogoji za vpis k predmetu in pristop k izpitu

Vpis na prvo oz. drugo stopnjo študijskega programa UL. Ob prijavi na obštudijsko dejavnost mora študent napisati motivacijsko pismo glede na aktualen izziv gospodarstva ali družbe. Obštudijska dejavnost je namenjena študentom vseh članic UL.

Terminska izvedba

Poletni semester

Urnik

bo znan naknadno

Način izvedbe

V živo

bo znana naknadno

Oblike dela

• Predavanja: 30 ur.
  • Vaje: 20 ur.
  • Samostojno delo: 70 ur.

Način ocenjevanja

Javna predstavitev rezultatov timskega dela ali izdelava pisnega poročila, ki se javno predstavi in oceni opravil/a z odliko, opravila/ ali ni opravil-a.

Vsebina predmeta

Obštudijska dejavnost krepi povezovanje univerze s trgom dela in bo potekala v sodelovanju z univerzitetno Pisarno za prenos znanja in Kariernimi centri UL. Na podlagi prejetih izzivov iz realnega okolja bodo študenti pripravili predlog rešitve in jo tudi predstavili.

Cilj obštudijske dejavnosti je povezovanje študentov različnih profilov z namenom spoznavanja s:

• timskim delom v interdisciplinarnih skupinah
  • podjetnostjo in podjetništvom
  • interaktivnim načinom povezovanja z realnim okoljem javnega in zasebnega sektorja.

V uvodnih predavanjih študenti prejmejo ustrezna teoretična znanja, ki jih prenesejo v delo v skupinah ter samostojno delo.
Študenti bodo v okviru dejavnosti spoznali:

• prepoznavanje priložnosti
  • metode razvoja novih izdelkov in storitev
  • dizajnerski način razmišljanja in spodbujanje inovativnosti ter kreativnosti
  • praktična aplikacija metode razvoja novih izdelkov in dizajnerskega procesa
  • metode raziskovanja trga, porabnikov, konkurence
  • temeljna znanja iz projektnega menedžmenta
  • učinkovito poslovno komunikacijo.

Cilji in kompetence

• Timsko delo v interdisciplinarnih skupinah
• Podjetnost in inovativnost
• Kompleksno reševanje problemov
• Kritično razmišljanje in analiziranje
• Kreativnost, izvirnost in iniciativnost
• Sposobnost prenosa teorije v prakso
• Uporaba »design – thinking« metode
• Razvoj komunikacijskih sposobnosti in javnega nastopanja
• Razvoj pogajalskih sposobnosti in ustvarjalnosti
• Spoznavanje osnov projektnega vodenja (načrtovanje, koordinacija, poročanje, kontrola)

Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje:
• Projektno delo in načrtovanje
• Spremljanje in usklajevanje projektnih rezultatov
• Komunikacija projektnih rezultatov
• Sodelovanje z neakademskih okoljem

Študijski rezultat je izvedba projekta ali rešitev problema iz okolja ter pridobljene praktične izkušnje, znanja in kompetence, ki jih študentje pridobijo z vključitvijo v obštudijsko dejavnost. V okviru dejavnosti se lahko razvijejo idejne rešitve oz. izvedbene študije, analize, raziskave, ki potencialno vodijo do novega znanja, izdelka, storitve, inovacije oz. k uvajanju novih ali izboljšanih delovnih procesov, novih pristopov pri reševanju problemov, prilagajanju trgu in tržnim zahtevam ter drugo, kar prispeva k razreševanju  aktualnih potreb samega področja, družbe, gospodarstva.

• Maurya, Ash: Delaj Vitko
  • Kelley, T.: The Ten Faces of Innovation: IDEO's Strategies for Defeating the Devil's Advocate and Driving Creativity Throughout Your Organization
  • Kelley, T. et al: The Art of Innovation: Lessons in Crativity from IDEO, America's Leading Design Firm
  • dodatna aktualna gradiva, objavljena na spletni strani

Opombe

Kreditno ovrednoteni predmeti so financirani s strani Univerze v Ljubljani in so za študente Univerze v Ljubljani brezplačni.