Vrsta študijskega programa

Univerzitetni

Trajanje v letih

3

Št. ECTS kreditnih točk

180

Članica UL

Opis programa

Študijski program Človek in medosebni odnosi združuje duhovnost in temeljna znanja duševnega zdravja. Preko študijskih vsebin usmerja študentke in študente, da raziskujejo kdo je človek, kako človek osmišlja svoje življenje, kako deluje, kaj ga motivira, kaj so njegove vrednote, kako razumeti stisko človeka, na kakšen način izkušnje zaznamujejo človeka, od kod prihajajo določeni vrednotni in idejni sistemi, kakšne so psihološke zakonitosti njegovega delovanja, kakšen pomen imajo odnosi, kako reševati napetosti in nesoglasja, kako osmisliti človekovo trpljenje in odpuščanje. V ospredje postavlja človeka znotraj njegovih mnogoterih odnosov - do bližnjih, do družbe, do samega sebe, do naravnega okolja, do Boga, do transcendentnega.

Program je sestavljen iz obveznega skupnega dela, kjer študentke in študentje pridobivajo osnovna znanja tako s področja duhovnosti, religije in teologije, kot tudi s področja psihologije, svetovanja, razvojnih teorij in odnosov. Predmeti skupnega dela predstavljajo osnovo za poglobljen študij na izbrani študijski smeri.

Smer Teološki in religijski študiji je namenjena študentkam in študentom, ki želijo biti aktivni znotraj cerkvenih skupnosti in tistim, ki bi želeli razširiti svoja obzorja s krščansko kulturo in izročili drugih religij. Smer je usmerjena v spodbujanje medkulturnega in medverskega dialoga, primerna je tudi za vse, ki iščejo odgovore na področju religij in verstev. Poleg tega smer ustrezno pripravlja vse, ki bodo želeli nadaljevati drugostopenjski študij religiologije.  
Študentje in študentke te smeri prejmejo po študiju naziv diplomant/diplomantka teoloških in religijskih študijev.

Smer Zakonska in družinska terapija ter svetovanje je namenjena študentom in študentkam, ki se želijo izobraževati na področju psihologije, svetovanja in psihoterapije. Študentje bodo po zaključenem študiju sposobni nuditi osnovno oskrbo družine na področju duševnega zdravja – izobraževanje, podporo in usmerjanje  družine z namenom uspešnega preprečevanja psihosocialnih težav. Na smeri pridobijo osnovna znanja iz področja psihoterapije in osebno terapevtsko izkušnjo. Program je zasnovan na podlagi kompetenc psihoterapevtskega poklica, ki ga predvidevajo mednarodni standardi in kot tak namenjen tudi osnovnemu izobraževanju na področju psihoterapije in usmerja študente v nadaljnji študij družinske terapije na drugi in tretji stopnji.
Študij na smeri Zakonska in družinska terapija ter svetovanje je interdisciplinaren, saj pri njem poleg strokovnjakov na področju družinske terapije UL Teološke fakultete sodelujejo tudi visokošolski učitelji UL Medicinske fakultete.
Študentje in študentke te smeri prejmejo po študiju naziv družinski svetovalec/družinska svetovalka.
Na obeh smereh je mogoče študirati v Ljubljani ali v Mariboru, redno ali izredno.