Vrsta študijskega programa

Univerzitetni

Trajanje v letih

3

Št. ECTS kreditnih točk

180

Opis programa

Študijski program Mednarodni odnosi ohranja tradicionalni fokus te mlade znanstvene discipline: Kaj ohranja in kaj ogroža mednarodni mir in varnost? Kakšne narave je mednarodni sistem? Kaj so vzroki za mednarodne konflikte? Hkrati pa se osveženi program posebej osredotoča na aktualne izzive v mednarodni skupnosti: pravne interpretacije in prakse suverenosti držav, izziv propadlih držav in de facto držav, globalni vpliv transnacionalnih podjetij, uspešnost mednarodnih vladnih in nevladnih organizacij, vlogo mednarodnih sodišč, digitalizacijo diplomacije, ogrožajoče dejavnosti kriminalnih združb in terorističnih gibanj ter tudi na odgovornost posameznikov.

V tem oziru se študent lahko glede na lastni interes specializira v modulu vseobsežnih mednarodnih odnosov (mednarodna varnost, okoljevarstvo, aktualni konflikti) ali v modulu evropske regionalne integracije (politično sodelovanje v Evropi, ekonomske politike EU in zunanje delovanje EU). Študij na programu najprej zagotovi zgodovinskorazvojni in teoretski vpogled v nastanek in delovanje sodobne mednarodne skupnosti, nato pa študentu ponudi tudi obilo možnosti za razvoj in krepitev praktičnih veščin in sposobnosti za analizo, kritično vrednotenje ter predpisovanje politike delovanja mednarodnih akterjev.

Na programu se izvajajo različne oblike študija: interaktivna predavanja domačih in gostujočih predavateljev z vsega sveta, razprave na seminarjih, uporaba spletne učilnice in digitalnih orodij ter sodobni pedagoški pristopi, kot so avtentično in problemsko učenje ter medpredmetno povezovanje. Na programu se močno spodbuja mednarodna izmenjava, prav tako tudi krepitev dobrih medosebnih odnosov v akademski skupnosti z organizacijo tradicionalnih piknikov, športnih iger in drugih družabnih srečanjih, prav tako tudi sprejem brucev in delovanje v študentskih društvih.

Konkurenčnost diplomanta/-tke zagotavlja usvojitev praktičnih veščin raziskovanja in pisanja analitičnih strokovnih izdelkov (analiza zunanje politike, trgovinski in investicijski profil, SWOT analiza, razvojno poročilo, znanstveni esej, policy paper, pogajalsko stališče države, dosje, diplomatska nota, memo, osnutek resolucije, zapisnik, priprava poslovnika) ter razvijanje kompetence priprave ustnih nastopov v treh tujih jezikih. Diplomanti/-tke se lahko zaposlijo kot  diplomati, analitiki za investicije in prodajo v transnacionalnih podjetjih, strokovnjaki v sistemu specializiranih agencij OZN ali evropskih mednarodnih organizacij, eksperti in družbeno-politični aktivisti v mednarodnih nevladnih organizacijah, pa tudi lobisti in novinarji.

Diplomanti/-tke se v največji meri zaposlujejo v naslednjih organizacijah: Ministrstva (oddelek za mednarodno sodelovanje), Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji (in evropske institucije, EK, EP...), Center za evropsko prihodnost, Trace Labs (Prospeh, d.o.o.) in mednarodni analitski oddelki mednarodnih gospodarskih družb (Krka, Leone, Lek).