Vrsta študijskega programa

Univerzitetni

Trajanje v letih

3

Št. ECTS kreditnih točk

180/90

Opis programa

Študijski program Politologija – javne politike in uprava temelji na izkušnjah, znanju in 30-letni tradiciji predhodnega programa, ki smo ga modernizirali z namenom odzivanja na spremenjene nacionalne in globalne okoliščine ter izzive in tudi politične spremembe (npr. članstvo Slovenije v EU in mednarodnih organizacijah).

V moderniziranem programu ponujamo znanja in kompetence, ki bodo novim generacijam študentov omogočila izgraditi razpoznaven politološki profil diplomanta z dodatnimi in v slovenskem prostoru specifičnimi znanji s področij javnih politik in uprave ter s področja Evropske unije. Na ta način bodo študenti v treh letih pridobili znanja in kompetence, potrebne za zaposlitev v javnem, neprofitnem ali zasebnem sektorju oziroma za nadaljevanje študija.

Diplomant bo pridobil različna znanja in kompetence, kot so poznavanje in razumevanje študijskega področja – politologije, javnih politik in uprave – ter njegovih fenomenov, zmožnost prilagajanja spremembam v političnem in upravnem okolju, razumevanje raznolikosti med državami in družbami, zmožnost uporabe znanja v praksi. Razvil bo tudi sposobnost samostojnega dela in analiz, argumentirane kritičnosti in priprave alternativnih rešitev v obliki priporočil. Prav tako študentom pridobljena znanja in kompetence omogočajo razvijanje zmožnosti uporabe znanja v praksi in konkretnih situacijah na delovnih mestih, kot je na primer priprava projektnih prijav v okviru domačih in evropskih razpisov.

Diplomanti programa se zaposlujejo tako v javnem kot tudi zasebnem sektorju (v različnih podjetjih), na primer v političnih ustanovah (v parlamentarnih strukturah, političnih strankah) in civilnodružbenih organizacijah (nevladnih organizacijah, zagovorniških skupinah, interesnih skupinah, sindikatih, zbornicah), v javni in državni upravi (v vladi oziroma vladnih službah, na ministrstvih, v agencijah), v lokalni samoupravi (v občinskih strukturah), v različnih mednarodnih, zlasti evropskih institucijah (v strukturah Evropskega parlamenta, Evropske komisije, v evropskih agencijah, evropskih strankah, nevladnih organizacijah na ravni EU), v medijih (kot novinarji, uredniki, komentatorji, analitiki), prav tako pa tudi v institucionalnem raziskovalnem okviru (javni in zasebni inštituti, uporabno usmerjene analitične enote).