Vrsta predmeta

Status prijave

Odprta

Študijski program

Za uveljavljanje ECTS kreditnih točk v študijskih programih 1. in 2. stopnje.

Pogoji za vpis k predmetu in pristop k izpitu

Vpis na prvo oz. drugo stopnjo študijskega programa UL. Obštudijska dejavnost je namenjena študentom vseh članic UL.

Terminska izvedba

Poletni semester

Urnik

Četrtek, 9.00-11.30

Način izvedbe

V živo

Ekonomska fakulteta, Kardeljeva ploščad 17

Oblike dela

Predavanja: 15 ur.
Seminar: 45 ur.
Vaje: 30 ur.
Samostojno delo: 30 ur.

Način ocenjevanja

Za pristop k izpitu je pogoj 75-odstotna prisotnost pri predmetu.
Pisni izpit, ki se oceni z ocenami od 5-10 v skladu s Statutom UL.

Vsebina predmeta

Predmet Razvoj veščin za učinkovito delo je namenjen študentom, ki želijo razvijati bistvene veščine za delo v organizacijskem okolju ter izboljšati svoje socialne interakcije. Predmet poudarja razumevanje in uporabo konceptov organizacijske dinamike, komunikacijskih veščin, vodenja, dela v timu ter ravnanje s časom, energijo in drugimi viri in njihovo aplikacijo pri delu v pisarnah in hibridno. Študentje bodo pridobili kompetence, torej znanja in veščine, ki jim bodo omogočile učinkovito delo v različnih sodobnih organizacijskih kontekstih ter izboljšanje svojih socialnih odnosov na osebnem in poklicnem področju.

• Organizacijska dinamika (moč in vpliv, taktike prepričevanja in vplivanja, konflikti in njihovo razreševanje)
• Vodenje (razvijanje vodstvenih veščin kot so delegiranje, mentorstvo in usmerjanje zaposlenih)
• Sledenje (prepoznavanje lastnih preferenc za sledenje)
• Obvladovanje delovnih zahtev (vključujoč ravnanje s časom)
• Čuječnost in osebna energija
• Usklajevanje delovnih in zasebnih obveznosti
• Delo v timu (razumevanje različnih vlog in odgovornosti v timu, učinkovito komuniciranje ter reševanje problemov v timskem okolju)
• Zavzetost za delo in motiviranost
• Obvladovanje čustev in emocionalna kultura
• Komunikacijske veščine (javno nastopanje, pogajanja)
• Porajajoče teme

Cilji in kompetence

• Razumeti osnove organizacijske dinamike, moči, vpliva, politike, taktik uveljavljanja interesov v organizacijske.
  • Razvijati učinkovite komunikacijske veščine za delo v organizacijskem kontekstu, vključno s pogajanji.
  • Se naučiti temeljnih načel vodenja, sledenja ter razvijati avtentične vodstvene veščine.
  • Razvijati sposobnosti dela v timu ter reševanja konfliktov.
  • Pridobiti veščine samoorganizacije in samorefleksije ter sočutja.
  • Razvijati pro-socialne veščine za izboljšanje odnosov na osebnem in poklicnem področju.
  • Uspešno razvijati osebno kariero in osebno blagovno znamko.

Predvideni študijski rezultati

Po končanem predmetu bodo študentje sposobni razumeti in uporabljati ključne organizacijske in socialne veščine v združbah ter izboljšati svojo moč, vpliv in kvaliteto odnosov v smeri delovne uspešnosti, delovne zavzetosti in uspešnega kariernega razvoja. Pridobili bodo veščine za učinkovito komuniciranje, vodenje, delo v timu, upravljanje s časom,  energijo, delovnimi- privatnimi zahtevami ter razvijanje pozitivnih odnosov s sodelavci in drugimi deležniki.

Literatura

• Mihelič, K. K. & Zupan, N. 2021 Organizacijsko vedenje: Kako (pre)živeti v organizaciji in uspeti? Ekonomska fakulteta: Ljubljana.
  • Izbor znanstvenih in strokovnih člankov.

Dopolnilna literatura – posamezna poglavja:
  • Burke, R.J. (Ed.). 2015. Flourishing in Life, Work, and Careers. Edward Elgar Publishing. Dhiman, S. (Ed.). 2020. The Routledge companion to mindfulness at work. Routledge.
  • Hollander, E. (2008). Inclusive leadership. The essential leader-follower relationship. Routledge. Pink, D. When. 2018 Riverhead Books.
  • Peters, M., de Jonge, J, Taris, T. 2013. An introduction to contemporary work psychology. Wiley- Blackwell.