Šolnina se zaračunava za:
- izvajanje študijskih programov 1., 2. in 3. stopnje,
- izvajanje študijskih programov za izpopolnjevanje in vseživljenjsko učenje,
- del izvajanja študijskih programov, ki presega z nacionalnim programom visokega šolstva določene standarde (nadstandard).
Šolnino plačujejo študenti za:
- izredni študij 1. in 2. stopnje,
- doktorski študij,
- redni študij 1. in 2. stopnje:
Tujci in Slovenci brez slovenskega državljanstva, ki se izobražujejo na UL, plačujejo šolnino v skladu z določili Pravilnika o šolninah in bivanju v javnih študentskih domovih za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce v Republiki Sloveniji.
Univerza v Ljubljani vsako leto sprejme Pravilnik o prispevkih in vrednotenju stroškov na Univerzi v Ljubljani
Cenik UL za posamezno študijsko leto je objavljen na spletni strani:
https://www.uni-lj.si/studij/cenik_storitev_za_studente/
Študent, ki je izgubil status študenta (v nadaljevanju: kandidat), lahko ob plačilu opravlja študijske obveznosti še dve leti od izgube statusa, razen če se programu izteče akreditacija. Po dveh letih mora za nadaljevanje oziroma dokončanje študija vložiti prošnjo na članici. (128. člen Statuta UL)
Oseba brez statusa študenta, ki ji je odobreno nadaljevanje študija po prekinitvi, plača stroške opravljanja manjkajočih obveznosti iz prejšnjih letnikov. Članica UL lahko ceno opravljanja obveznosti zniža, pri čemer upošteva delež že opravljenih obveznosti posamezne učne enote. (Pravilnik o prispevkih in vrednotenju stroškov na UL za š.l. 2022/2023, 23. člen) Stroški opravljanja manjkajočih obveznosti so opredeljeni v Ceniku vpisnine in prispevkov s tarifnim delom.
Statut UL v četrtem odstavku 128. člena določa, da lahko brez plačila zaključnega dela študij zaključi, kandidat:
- ki je pred izgubo statusa študenta opravil vse študijske obveznosti razen zaključnega dela,
- je imel najkasneje v šestih mesecih po izgubi statusa študenta potrjeno temo zaključnega dela,
- od izgube statusa študenta nista minili več kot dve leti.
Diplomanti, ki so se vpisali na redna vpisna mesta za diplomante preden je stopil v veljavo ZViS - K (dne 15. 12. 2016), za njihov študij visokošolski zavodi ne zaračunajo šolnine, če študent redno napreduje v višji letnik. Če pogoj rednega napredovanja ni izpolnjen, visokošolski zavod študentom s študijskim letom 2017/18 (ali s katerimkoli drugim študijskim letom ob nastopu tega dejstva – neizpolnjenega pogoja rednega napredovanja) za njihov študij zaračuna šolnino.
4.1 Vzporedni študij
Za študente, ki so se redno vpisali na vzporedni študij pred 15. 12. 2016, t. j. preden je stopil v veljavo ZViS – K, in na prvem (matičnem) študiju diplomirali, v kolikor so redno napredovali ni predvideno plačilo šolnine. Študenti doktorskega študija plačajo šolnino za vsak študijski program, v katerega so vpisani.