Novice
Prilagodite izpis
-
UL in MOL utrjujeta sodelovanje za trajnostno, ustvarjalno in vključujočo prihodnost mesta
Univerza v Ljubljani (UL) in Mestna občina Ljubljana (MOL) nadaljujeta z uresničevanjem dogovora o dolgoročnem sodelovanju, podpisanega januarja 2023, ki temelji na skupni viziji Ljubljane kot mesta znanja, ustvarjalnosti in trajnostnega razvoja. V okviru akcijskega načrta za leto 2025 se sodelovanje med institucijama še poglablja, kar se kaže v številnih skupnih projektih, ki povezujejo akademsko skupnost, mestne službe ter prebivalke in prebivalce Ljubljane.
-
Vlada zagotovila sredstva za novogradnjo UL FFA, Kampus UL MF Vrazov trg z novim virom financiranja
Vlada Republike Slovenije je na seji 10. julija 2025 v Načrt razvojnih programov 2025–2028 uvrstila projekt novogradnje Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani (UL FFA), ki je ocenjen na 133 milijonov evrov. Hkrati je podala tudi soglasje za nov vir financiranja projekta Kampus Vrazov trg Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani (UL MF) v višini 17,6 milijona evrov.
-
Alumna UL MF dr. Klementina Fon Tacer o svoji karierni poti: od Ljubljane do ameriškega Teksasa
Dr. Klementina Fon Tacer je svojo akademsko pot začela na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani. Doktorski študij pa jo je vodil na Inštitut za biokemijo Medicinske fakultete UL, v raziskovalno skupino prof. dr. Radovana Komela. Njena mentorica je bila prof. dr. Damjana Rozman, ki sta v njej vzbudila delavnost, radovednost ter zanimanje za genetiko, molekularno biologijo in celico.
-
Prof. dr. Matevž Dular s Fakultete za strojništvo UL – edini Slovenec z dvema projektoma ERC Proof of Concept
Evropski raziskovalni svet (ERC) je izbral projekt PureWater, ki ga vodi prof. dr. Matevž Dular s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani (UL FS), za financiranje v okviru razpisa ERC Proof of Concept (PoC). Gre za pomembno priznanje inovativnosti in uporabne vrednosti raziskav, ki združujejo napredno znanost in reševanje globalnih izzivov. Projekt naslavlja eno ključnih vprašanj sodobnega sveta – dostop do varne in čiste vode.
-
Biotehniška fakulteta UL ustanovila središči za znanost in trajnostni razvoj
Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani (UL BF) je z namenom strateškega povezovanja znanja in naslavljanja največjih družbenih izzivov 19. maja 2025 ustanovila dve novi posebni enoti, in sicer Središče za eno zdravje – okolje in Center za krožno biogospodarstvo.
-
Lek in tri slovenske univerze med finalisti projekta Best of the Best 2025
Poslovna praksa Lekovega Partnerstva za razvoj strokovnjakov prihodnosti, ki poteka v sodelovanju z UL, UM in UP, se je uvrstila med finaliste natečaja Best of the Best 2025 v organizaciji AmCham Slovenija.
-
Prof. dr. Miha Humar postal predsednik svetovnega združenja za zaščito lesa IRG/WP
Prof. dr. Miha Humar z Biotehniške fakulteta Univerze v Ljubljani (UL BF) je bil izvoljen za predsednika združenja International Research Group on Wood Protection (IRG/WP). Izvoljen je bil na 56. letnem srečanju tega združenja, ki je tokrat potekalo v Yokohami na Japonskem.
-
Podnebne spremembe ogrožajo prihodnost banan
Pridelavo najbolj priljubljenega sadja na svetu – banan – ogrožajo podnebne spremembe, predvsem tropski cikloni. Najbolj bodo prizadete plantaže v jugovzhodni Aziji in na Karibih, kjer bo proizvodnja izpostavljena bistveno večjim tveganjem – na Karibih celo za skoraj 50 %. To razkriva mednarodna raziskava, v kateri je sodelovala Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani.
-
Senat Univerze v Ljubljani potrdil novega prorektorja za mandatno obdobje 2025–2029
Senat Univerze v Ljubljani je na redni seji 17. junija 2025 potrdil prof. dr. Janeza Vogrinca s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani (UL PEF) za prorektorja Univerze v Ljubljani za mandatno obdobje 2025–2029. Prof. dr. Vogrinc bo mandat nastopil 1. oktobra 2025 in bo deloval predvsem na področju sistema kakovosti UL, trajnosti in študijske dejavnosti.
-
Izjava vodstva Univerze v Ljubljani glede sodelovanja v evropskih projektih in izjav posebne poročevalke OZN
Vodstvo Univerze v Ljubljani z veliko zaskrbljenostjo spremlja razmere v Gazi in trpljenje tamkajšnjega prebivalstva. Kot akademska ustanova, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic, se zavzemamo za dosledno spoštovanje mednarodnega prava. Izražamo globoko sočutje z vsemi, ki so prizadeti zaradi nasilja in humanitarne krize.
-
Teden Zveze EUTOPIA na Univerzi Warwick: Praznovanje globalne univerzitetne skupnosti
Na Univerzi Warwick so se srečale partnerske univerze Zveze EUTOPIA. Srečanje je vodilo geslo Ustvarjanje globalnih povezav, cilj srečanja pa je bil spodbuditi tesnejše sodelovanje, interdisciplinarni dialog ter premislek, kako ustvariti priložnosti za čezmejno povezovanje študentk in akademikov ter osebja na univerzah Zveze EUTOPIA.
-
Snemali in urejali smo videoposnetke v orodju ScreenPal
V Centru UL za uporabo IKT v pedagoškem procesu smo v okviru Digitalnega ULTRA maratona za pedagoge UL, v petek, 4. 7. 2025, izvedli usposabljanje z naslovom ScreenPal: Enostavna video razlaga in povratne informacije, kjer smo snemali in urejali videoposnetke.
-
Gradimo letalo med letom, bomo pristali na vlogo (so)potnika ali bomo zakorakali v pilotsko kabino?
V tokratnem UI-novičniku smo vprašali orodja generativne umetne inteligence, kako vidijo dogajanje na področju uporabe umetne inteligence v visokem šolstvu v zadnjem tednu. Odgovor ChatGPT-ja se nam je zdel zanimiv in bomo z njim kar pričeli naš pregled tedna: “Zadnji teden je bil kot študija primera v realnem času o tem, kako visoko šolstvo obračunava z generativno umetno inteligenco – včasih se z njo bori, včasih jo objema, ves čas pa skuša držati korak.” (ChatGPT o3, 4. julij 2025).
-
Univerzitetna klinika Golnik postala pridružena članica Univerze v Ljubljani
Univerza v Ljubljani (UL) in Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik sta danes podpisali pogodbo o pridruženem članstvu UL, ki krepi sodelovanje med visokošolskimi in zdravstvenimi institucijami.
-
Na spletu niste nikoli prestari za prevaro – in to napadalci dobro vedo
S spletnimi prevarami in kibernetskimi grožnjami se vse pogosteje srečujejo tudi starejši. Zaradi manj izkušenj in večje zaupljivosti so pogosto tarča napadalcev, a niso vsi enako ranljivi – njihove digitalne veščine in potrebe se močno razlikujejo.
-
Prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat postala članica strateškega sveta Zveze UNICA
Na generalni skupščini Zveze UNICA v Atenah je bila prof. dr. Ksenija Vidmar Horvat, prorektorica za študijske in študentske zadeve Univerze v Ljubljani (UL), izvoljena v strateški svet Zveze UNICA, ki združuje univerze v glavnih evropskih mestih. S tem UL pridobiva pomembno strateško pozicijo za interdisciplinarno povezovanje.
-
Poletje idej za digitalno aktivno jesen
Tako kot zdaj že tradicionalno se tudi letošnje poletje za nekaj tednov »poslavljamo« z jubilejno 10. številko PublIKaTorja, kjer smo na enem mestu zbrali ključne informacije o delovanju Centra Digitalna UL v prvi polovici leta ter pričeli z načrtovanjem aktivnosti v drugi polovici leta.
-
Napredek gradnje Trojnega kampusa UL MF: Zaključena konstrukcija, začetek notranjih del
Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani (UL MF) na Vrazovem trgu gradi sodoben kampus, ki bo do sredine 2026 reševal prostorske potrebe za študij, raziskave in strokovno delo. Dela potekajo po načrtih, trenutno poteka faza notranje opreme in zaključevanje konstrukcije južnega trakta.
-
Prof. dr. Tomaž Čater dobitnik prestižne nagrade SAGE 10-Year Impact Award
Tomaž Čater z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani (UL EF) je skupaj s soavtorjem Ivanom Župićem z Univerze v Londonu prejel nagrado založbe SAGE za najbolj citiran znanstveni članek v obdobju 10 let po objavi. V članku avtorja raziskovalcem ponujata praktičen in zanesljiv vodnik po bibliometričnih metodah.
-
Odziv UL na navedbe o sodelovanju v projektu SPARKLE
Univerza v Ljubljani (UL) ostaja trdno zavezana spoštovanju človekovih pravic, akademski svobodi in mednarodnemu sodelovanju, ki temelji na vrednotah miru, pravičnosti in znanstvene odličnosti. V luči javnih navedb o domnevnem novem sodelovanju z izraelskimi akademskimi ustanovami poudarjamo, da UL ni podpisala nobene pogodbe o sodelovanju v projektu SPARKLE (Scientific training Programme for Advanced Research and Knowledge in Light-Matter Engineering), prav tako ni prejela finančnih sredstev in ni sodelovala pri prijavi projekta.