Novice
Prilagodite izpis
-
Kako bi se počutili, če bi vam očitali uporabo UI pri vašem delu, četudi je ne bi uporabili?
Danes se bomo sprehodili po svežih novicah na področju umetne inteligence, pri nekaterih bomo zagotovo potrebovali novo skodelico kave, večina pa nam bo dala zanimive vpoglede in prakse na področju UI v izobraževanju ter nas seveda pustila s kar nekaj vprašanji, o katerih bomo lahko razmišljali poleti.
-
V sklopu Dneva za umetnost UL in festivala Junij v Ljubljani sklenili junijsko praznovanje 80-letnice UL ALUO
Dan za umetnost Univerze v Ljubljani, ki se je 16. junija 2025, že tretje leto zapored, odvil v sklopu Festivala Junij v Ljubljani, je bil tudi letos namenjen široki predstavitvi umetniške dejavnosti in delovanja UL. V okviru praznovanja svoje 80-letnice je tokratni dnevni program v sodelovanju z drugimi članicami UL in s podporo Sveta za umetnost UL pripravila Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO), večerni del programa na velikem odru Kongresnega trga pa je bil s slavnostno akademijo v celoti posvečen njenemu jubileju.
-
Zaključeni obiski na vseh članicah UL glede vključevanja študentk in študentov s posebnimi potrebami in posebnimi statusi
Komisija za vprašanja študentov si je zadala cilj obiskati vseh 26 članic Univerze v Ljubljani z namenom, da se seznani z obstoječimi pristopi vključevanja študentk in študentov s posebnimi potrebami ter posebnimi statusi v študijski proces.
-
Umetna inteligenca nas izziva, navdihuje in usmerja k spremembam
Tudi tokratni ponedeljek predstavljamo nekaj zanimivih novic, ki so kljub trenutno “tihim” predavalnicam, zaradi izpitnega obdobja, povzročile glasne odzive na področju uporabe UI v izobraževanju.
-
Pripravili smo virtualne 3D oglede
V Centru UL za uporabo IKT v pedagoškem procesu v okviru Digitalnega ULTRA maratona za pedagoge UL smo v petek, 20. 6. 2025, izvedli usposabljanje z naslovom 3D Vista Virtual Tour Pro: Virtualna izobraževalna izkušnja, kjer smo ustvarili virtualne 3D oglede.
-
Odkrijte ponudbo kreditno ovrednotenih obštudijskih dejavnosti v študijskem letu 2025/2026
Center za obštudijsko dejavnost Univerze v Ljubljani tudi v študijskem letu 2025/2026 razpisuje pestro ponudbo kreditno ovrednotenih obštudijskih dejavnosti, s katerimi lahko študenti pridobite 3 ali 4 ECTS kreditne točke v okviru splošne zunanje izbirnosti. Vpis bo potekal od 20. do 30. septembra 2025 oziroma do zapolnitve mest. Na voljo je 692 mest na 26 obštudijskih dejavnostih.
-
Kako lahko kapljica razkrije mejo odpornosti vodoodbojnih površin?
Raziskovalci s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani so razvili preprosto, a izjemno natančno metodo, s katero lahko iz ene same kapljice vode ugotovijo, kdaj superhidrofobne površine izgubijo svojo vodoodbojnost. Ta preboj bo pomagal pri razvoju bolj odpornih vodoodbojnih materialov, ki jih bomo lahko uporabljali v industriji, na primer za hlajenje, samočiščenje ali zaščito pred korozijo.
-
Ustvarjali smo interaktivne vodiče z orodjem Iorad
V Centru UL za uporabo IKT v pedagoškem procesu v okviru Digitalnega ULTRA maratona za pedagoge UL smo v torek, 17. 6. 2025, izvedli usposabljanje z naslovom Iorad: Enostavna izdelava vodičev za razvoj digitalnih spretnosti, kjer smo si ogledali funkcionalnosti inovativnega orodja za ustvarjanje interaktivnih vodičev.
-
Na UL že tretjič podelili nagrade dr. Ane Mayer Kansky
V sredo, 18. junija 2025, je v Zbornični dvorani na Rektoratu UL potekala tretja podelitev nagrad dr. Ane Mayer Kansky za odmevna doktorska dela. Nagrado so prejeli dr. Matej Perovnik, dr. Faris Kočan, dr. Aleša Bricelj, dr. Duje Kodžoman in dr. Katja Klinar. Pokroviteljica slovesne podelitve je bila predsednica Republike Slovenije Nataše Pirc Musar.
-
Odprt je 6. razpis za Inovacijski sklad UL. Vabljeni k prijavi!
Iščete način, kako bi svojo inovacijo lažje uresničili in približali trgu? Prijavite se na 6. razpis Inovacijskega sklada Univerze v Ljubljani.
-
Univerza v Ljubljani z najvišjo uvrstitvijo na mednarodni lestvici univerz QS po letu 2015
Junija 2025 je izšla 22. izdaja mednarodne lestvice najboljših univerz na svetu QS World University Rankings 2026, na kateri je Univerza v Ljubljani (UL) dosegla 535. mesto in se še bolj približala skupini 500. najboljših univerz. Letošnji rezultat predstavlja najboljšo uvrstitev UL na tej lestvici v zadnjem desetletju. V kategorijo univerz med 501. in 550. mestom je bila namreč nazadnje uvrščena v izdaji lestvice QS World University Rankings 2015, lani pa je na lestvici zasedala 596. mesto.
-
Dvodnevna delavnica mednarodne mreže WHEN o nujnosti krepitve dobrega počutja vseh deležnikov v visokošolskem okolju
Med 13. in 14. junijem 2025 je Univerza v Ljubljani gostila dvodnevno srečanje Hearth Summit Higher Ed mednarodne mreže Wellbeing in Higher Education (WHEN), ki deluje pod okriljem mreže The Wellbeing Project. Dogodka se je udeležilo več kot 70 predstavnikov in predstavnic univerz, raziskovalnih inštitutov ter drugih organizacij s področja izobraževanja iz več kot 15 različnih držav. V ospredju interaktivnih delavnic so bili pogovori o dobrih praksah spodbujanja celostnega dobrega počutja študentov in študentk ter zaposlenih v visokošolskih institucijah. Del programa je bil namenjen tudi pogovorom o povezavi med dobrim počutjem in pomenom krepitve sozvočja med človekom in naravo ter nujnosti krepitve raziskav ter ostalih aktivnosti univerz na tem področju. Stanje naravnega okolja namreč pomembno vpliva tudi na posameznikovo dobro počutje.
-
S pedagogi smo odkrivali razsežnosti orodja iSpring Suite
V petek, 13. 6. 2025, smo v Centru UL za uporabo IKT v pedagoškem procesu v okviru Digitalnega ULTRA maratona za pedagoge UL izvedli usposabljanje z naslovom iSpring Suite: Pretvarjanje vsebin v dinamične e-učne materiale, kjer smo se osredotočili na pregled različnih funkcionalnosti, ki nam jih orodje ponuja.
-
Matematičarka in matematika z UL FMF prejeli priznanja Prometej znanosti 2024
Uroš Kuzman, Anja Petković Komel in Matej Petkoviću s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani (UL FMF) so prejemniki nacionalnega priznanja Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju. Priznanje, ki ga podeljuje Slovenska znanstvena fundacija, je poklon njihovemu večletnemu ustvarjanju in prispevkom v priljubljeni znanstveni oddaji Ugriznimo znanost na RTV Slovenija.
-
Senat Univerze v Ljubljani potrdil povečanje razpisanih vpisnih mest na Medicinski fakulteti
Senat Univerze v Ljubljani (UL) je na današnji redni seji potrdil predlog Medicinske fakultete UL (UL MF) za povečanje števila razpisanih vpisnih mest v višji letnik za študijsko leto 2025/26. Za enoviti magistrski študijski program Medicina bo tako – po pridobitvi soglasja Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) – razpisanih 20 dodatnih vpisnih mest, za program Dentalna medicina pa 5 dodatnih vpisnih mest, namenjenih državljanom Republike Slovenije.
-
Razstava fotografij iz arhiva prof. Lucijana Bratuša ob 80. obletnici UL ALUO
V ponedeljek, 16. junija 2025, smo na Dan za umetnost UL in ob praznovanju 80. obletnice Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani v Galeriji UL odprli razstavo z naslovom 17/80. Na razstavi, ki sta jo kurirala študenta UL ALUO Lara Deotto Bat in Jernej Strmšek, je predstavljen arhiv Lucijana Bratuša, dolgoletnega profesorja na UL ALUO, ki je med letoma 2001 in 2017 natančno dokumentiral dogajanje na Akademiji.
-
Od Turingovega testa do zelenega kampusa – aktualno dogajanje na področju UI v izobraževanju
Generativna umetna inteligenca spreminja raziskovanje, poučevanje in učenje hitreje, kot lahko sledimo. Zato smo se v Centru Digitalna Ul odločili, da pričnemo s pripravo novičnika z izbranimi viri, konkretnimi primeri ter pedagoškimi napotki pri uporabi UI v izobraževanju. Tako bomo skušali vsaj nekaj aktualnih novic zbrati na enem mestu, skupaj z idejami, kako novosti preizkusiti pri svojem poučevanju.
-
Kako vzpostaviti odnos s trajnostno naravnanimi potrošniki?
Za uspešen prehod k bolj trajnostni družbi potrebujemo empatično, verodostojno in strateško konsistentno komuniciranje, ki zna nagovoriti potrošnika ne samo kot kupca, ampak tudi kot družbeno odgovornega posameznika, vpetega v odnose z drugimi, in z naravo.
-
Za skupnost, ki temelji na vrednotah različnosti, enakosti in enakih možnosti za vse
Ob mesecu ponosa smo nad vhodom rektorata Univerze v Ljubljani (UL) ponovno izobesili mavrično zastavo. S tem dejanjem izražamo podporo skupnosti LGBTIQ+ in potrjujemo svojo zavezanost k spoštovanju človekovih pravic, enakosti in vključevanju vseh posameznic in posameznikov, ne glede na spolno usmerjenost, spolno identiteto ali spolni izraz.
-
Posvet Univerze v Ljubljani, Rektorskega foruma Jugovzhodne Evrope in Zahodnega Balkana ter SBRA: Akademsko povezovanje kot ključni dejavnik razvoja
Univerza v Ljubljani je v sodelovanju s Slovenskim gospodarskim in raziskovalnim združenjem (SBRA) iz Bruslja in Rektorskim forumom Jugovzhodne Evrope in Zahodnega Balkana v Bruslju v četrtek, 12. junija, organizirala posvet o akademskem povezovanju na območju Zahodnega Balkana, s poudarkom na vključevanju držav kandidatk v Evropsko unijo. Dogodka se je udeležila tudi evropska komisarka za raziskave in inovacije Ekaterina Zaharieva, ki je bila ena izmed osrednjih govork.