Novice
Prilagodite izpis
-
DigitAlnI praznični koledar – trinajsti namig
Umetna inteligenca v izobraževanju poleg številnih priložnosti (npr. spremljanje napredka učečih se, ustvarjanje dinamičnega in interaktivnega učnega okolja, spodbujanje razvoja višjih kognitivnih procesov, kot sta kritično mišljenje in reševanje problemov), nudi tudi velik potencial pri avtomatizaciji iskanja, pregleda in povzemanja literature. V današnjem namigu bomo predstavili orodji Elicit in Consensus, ki sta med pedagogi in študenti naše univerze že v uporabi.
-
DigitAlnI praznični koledar – dvanajsti namig
V današnjem prazničnem namigu se osredotočamo na orodje, ki vam pomaga odkrivati, organizirati in spremljati raziskovalno literaturo. Spoznajte, kako lahko s pomočjo umetne inteligence učinkoviteje raziskujete in povezujete informacije z uporabo platforme Research Rabbit.
-
DigitAlnI praznični koledar – enajsti namig
V enajstem namigu bomo prikazali različne načine, kako si lahko pomagamo z orodji generativne umetne inteligence pri podajanju povratnih informacij.
-
Novinarsko poročanje in krizno komuniciranje v vojnih razmerah: med odgovornostjo, varnostjo in svobodo
S predavanji raziskovalk dr. Danielle Da Costa Leite Borges in Roberte Carlini z Evropskega univerzitetnega inštituta (EUI), dr. Dariie Opryshko z Univerze v Münstru in Elizabete Gojan, urednice in priznane vojne poročevalke s Hrvaške radiotelevizije (HRT), se je v okviru pilota »Komuniciranje znanosti in krizno komuniciranje za trajnostni razvoj« odvilo četrto usposabljanje za mikrodokazila.
-
Ritmi celičnih bobnov, dr. Marjan Slak Rupnik
Ritmičnost v naravi predstavlja temeljne, pogosto ciklične vzorce, ki upravljajo vse vidike življenja. Od velikega kroga med rojstvom in smrtjo do stalnega utripa sezonskih sprememb in dnevnega ritma, ter nenazadnje do izjemne raznolikosti ritmov v naših tkivih in celicah. Dejansko merimo čas in vsa nihanja okoli nas glede na mirovni srčni utripa, torej enkrat na sekundo. Še nekajkrat hitrejši so celični ritmi, ki brnijo s podobno hitrostjo kot motorji, ki jih je izdelal človek. Na predavanju je dr. Slak Rupnik predstavil normalno uravnavanje ritma kolektiva celic beta trebušne slinavke ter nanizal nekaj možnih fizioloških in patofizioloških sprememb v njihovi ritmičnosti.
-
Univerza v Ljubljani in Novartis Slovenija podpisala sporazum o sodelovanju
Rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič, in generalna direktorica podjetja Novartis d.o.o., dr. Petra Štefanič Anderluh, sta podpisala sporazum o strateškem sodelovanju. Sporazum predstavlja nadgradnjo dolgoletnega sodelovanja med obema organizacijama in postavlja temelje za nadaljnjo krepitev partnerstva na področjih sooblikovanja kadrov in talentov v okviru študijskega procesa, vseživljenjskega učenja, znanstvenega raziskovanja, razvoja in inovacij.
-
DigitAlnI praznični koledar – deseti namig
V gradivu predstavljamo, kako si lahko z orodji UI pomagamo pri vrednotenju dela študentov s pomočjo ocenjevalne lestvice. Ocenjevalno lestvico lahko naložimo v orodje ali pa tudi za pripravo le-te uporabimo kakšno izmed orodij UI.
-
DigitAlnI praznični koledar – deveti namig
V današnjem prazničnem namigu se osredotočamo na eno izmed orodij, za katerega imamo na Univerzi v Ljubljani kampus licenco (na voljo je za vse pedagoge) in omogoča sprotno preverjanje znanja. V prispevku se osredotočamo na možnosti uporabe umetne inteligence pri uporabi orodja.
-
Sončiti se pod klifom je nevarno!
Zakaj je pešpot Piran-Fiesa pogosto zaprta? Zakaj so se v morju pojavile nove skale? Zakaj so na obali kupi kamenja? Zakaj so v Krajinskem parku Strunjan in Debeli rtič postavljene opozorilne table? Odgovor se skriva v sestavi slovenskih obalnih strmih klifov.
-
DigitAlnI praznični koledar – osmi namig
V današnjem prazničnem namigu se osredotočamo na eno izmed orodij, ki omogoča sprotno preverjanje znanja. V gradivu se osredotočamo na možnosti uporabe umetne inteligence pri ustvarjanju kvizov in predstavitev na podlagi obstoječih PDF dokumentov, spletne povezave ali besedilnega poziva, v plačljivi različici orodja Kahoot.
-
DigitAlnI praznični koledar – sedmi namig
Večinoma se že vsi zavedamo pomembnosti sprotnega preverjanja znanja, toda priprava vprašanj in nalog je lahko zelo zamudna. Zato vam v današnjem namigu predstavljamo možnosti uporabe umetne inteligence integrirane v spletnem orodju Mentimeter, ki vam pomaga ustvariti kvize, vprašanja odprtega tipa in olajša analizo odgovorov.
-
DigitAlnI praznični koledar – šesti namig
V današnjem namigu si bomo pogledali, kako lahko personaliziramo učenje, torej kako lahko učno vsebino prilagodimo posameznemu študentu, npr. njegovi ravni znanja ali morebitnim učnim težavam. Spoznali bomo, kako nam lahko pri tem pomagajo orodja umetne inteligence.
-
Na Univerzi v Ljubljani ustanovljena organizacijska enota za raziskovalno etiko in integriteto
Na Univerzi v Ljubljani je na začetku oktobra zaživela nova organizacijska enota za raziskovalno etiko in integriteto. Rektor UL prof. dr. Gregor Majdič je med ključnimi razlogi za okrepitev tega pomembnega področja izpostavil, da se je Univerza v Ljubljani že s Strategijo razvoja UL 2022–2027 zavezala k oblikovanju univerzitetnega prostora, ki bo krepil, spodbujal in podpiral etično in integritetno ravnanje ter razvijal kulturo etike in integritete v akademski skupnosti Univerze v Ljubljani.
-
Odziv UL in IJS na razpravo v DS o kmetijstvu in okolju: Podnebne spremembe so dejstvo, zanikanje znanstvenega konsenza ne sodi v Državni svet
Na Univerzi v Ljubljani (UL) in Institutu »Jožef Stefan« (IJS) ob nedavnem posvetu »Kmetijstvo je varuh okolja in narave, znanstveno podprto« v organizaciji Državnega sveta RS, na katerem so nekateri raziskovalci izrazili dvom v podnebne spremembe in posledično podnebno krizo, ponovno poudarjamo, da so znanstvena dognanja glede podnebne krize popolnoma jasna in nedvoumna in da med strokovnjaki za to področje obstaja močan konsenz.
-
DigitAlnI praznični koledar – peti namig
V petem namigu bomo primerjali različna orodja UI, ki lahko pedagogom pomagajo pri posodabljanju učnih načrtov, aktivnosti in ustvarjanju personaliziranih učnih situacij.
-
Univerza v Ljubljani partner v regionalnem projektu URGE
Univerza v Ljubljani sodeluje kot partner v projektu »Universities Revitalizing Growth and Empowerment in the Danube Region (URGE)«, ki poteka v okviru programa Interreg Danube Transnational Cooperation. Projekt vodi Univerza v Beogradu; poleg Univerze v Ljubljani pa v projektu sodelujejo še Univerza v Črni gori, Univerza v Mostarju ter Univerza na Reki.
-
DigitAlnI praznični koledar – četrti namig
V današnjem prazničnem namigu se osredotočamo na ustvarjanje predstavitev z uporabo različnih spletnih orodij in aplikacij UI.
-
DigitAlnI praznični koledar – tretji namig
Ustvarjanje vizualnih gradiv nam lahko olajšajo različna spletna orodja in aplikacije, kot na primer Adobe CC, ki na enem mestu zajema aplikacije za ustvarjanje fotografij, vektorskih podob, videoposnetkov in še več. V današnjem namigu si bomo ogledali, kako si lahko olajšamo delo z uporabo UI, ki je integrirana v orodja Adobe CC.
-
Vabila drugih organizacij o študentskih kariernih priložnostih (december 2024)
Številne organizacije in podjetja ponujajo svoje dejavnosti tudi študentkam in študentom Univerze v Ljubljani. V Kariernih centrih UL zbiramo aktualen pregled kariernih priložnosti, vabila na dogodke, možnosti štipendij, natečaje in podobne dejavnosti, ki so namenjeni študentkam in študentom UL. S sodelovanjem pridobite nove izkušnje, znanja, veščine in širite mrežo poznanstev. Objavljamo le brezplačne dejavnosti, dodajamo jih sproti.
-
DigitAlnI praznični koledar – drugi namig
Ko govorimo o orodjih generativne umetne inteligence, največkrat pomislimo na ustvarjanje različne tekstovne vsebine. UI pa nam lahko ustvari tudi drugačne vsebine, npr. fotografije, kar si bomo pogledali v današnjem namigu.