Mesečna predstavitev del raziskovalcev EUTOPIA-SIF
Datum dogodka:
Lokacija dogodka: Zoom
Na februarski predstavitvi del raziskovalcev na programu Zveze EUTOPIA Science and Innovation Fellowship (EUTOPIA-SIF) bodo svoje raziskovalne aktivnosti predstavili raziskovalci Mantra Mukim (Univerza CY Cergy Pariz), Carrie Benjamin (Univerza CY Cergy Pariz), Matteo Leta (Univerza v Warwicku).
Dogodek lahko spremljate prek povezave (registracija ni potrebna).
Izvlečki predstavljenih projektov:
- Mantra Mukim (Univerza CY Cergy Pariz): Motnja: Bhanu Kapil in vezivo knjige
Namen te ustvarjalno-kritične predstavitve je raziskati odnos med motnjo in knjigo, s posebnim poudarkom na delih britanske pesnice Bhanu Kapil. Prispevek pročuje, kako je motnja predstavljena, sprejeta, in popravljena v delih Kapilo, in sicer na primeru njenih knjig Ban en Banlieue in Schizophrene. V tem kontekstu je knjiga razumljena na dva načina: kot organska entiteta, dovzetna za propadanje in oživljanje, kot je prikazano v Schizophrene, v kateri so procesi propadanja in obnove sestavni del njene oblike in pomena; in kot sestavljena entiteta, struktura, zgrajena z drobnimi dejanji združevanja in urejanja. Ta dvojnost knjige - hkrati organska in mehanska - ustvarja plodna tla za preučevanje načinov, kako se v njej kažejo napake, tako kot motnje kot ustvarjalne možnosti.
- Carrie Benjamin (Univerza CY Cergy Pariz): Hoja kot skrb, solidarnost in protest: podpora prosilcem za azil brez nastanitve v Parizu
Ta projekt uporablja etnografski pristop k razumevanju vloge javnega prostora pri oblikovanju moralnih skupnosti. Na podlagi antropološke tradicije opazovanja z udeležbo je raziskovalka proučevala, kako se podporne skupine prosilcev za azil gibljejo po Parizu, izvajajo nego in poskušajo ustvariti vzdušje, ki spodbuja blaginjo in vključenost. Prispevek se osredotoča na zlasti na dejavnost maraude ali mobilno razdeljevanje obrokov. Raziskovalka trdi, da maraude poleg preprostega razdeljevanja obrokov deluje kot orodje za kartiranje mesta, metoda izmenjave znanja in oblika protesta, ki vključuje skrb za druge in pričevanje o institucionalnem zanemarjanju.
- Matteo Leta (Univerza v Warwicku): Giovambattista della Porta in renesančna komedija
Renesansa je bila obdobje velikih kulturnih, tehnoloških in znanstvenih sprememb, ki jih je spremljal literarni preporod, zlasti na področju komedije. Ta članek obravnava prepletanje teh dveh področij skozi prizmo Giovambattiste Della Porte, uglednega renesančnega naravoslovca in plodovitega dramatika. Preučuje povezave med Della Portovimi znanstvenimi interesi, zlasti na področju alkimije, fiziognomije in medicine, ter njegovimi dramskimi deli. Študija poskuša ugotoviti, kako je njegovo razumevanje narave vplivalo na njegovo uporabo komedije in obratno, ter ponuja vpogled v prepletanje idej v tem revolucionarnem obdobju.