Mesečna predstavitev del raziskovalcev EUTOPIA-SIF
Datum dogodka:
Lokacija dogodka: ZOOM
Na februarski predstavitvi del raziskovalcev na programu Zveze EUTOPIA Science and Innovation Fellowship (EUTOPIA-SIF) bodo svoje raziskovalne aktivnosti predstavili raziskovalci Aniket Mitra, Cristian Jimenez Romero in Lucie Perie (vsi iz Univerze CY Cergy Pariz).
Dogodek lahko spremljate na povezavi (registracija ni potrebna).
Izvlečki predstavljenih raziskovalnih del
- Aniket Mitra (Univerza CY Cergy Pariz): Ostrige: sodobna poslastica paleoklimatskega arhiva
Školjke ostrig rastejo s postopnim odlaganjem kalcijevega karbonata, zaradi česar je mogoče beležiti okoljske in podnebne razmere na določeni lokaciji, saj je njihova življenjska doba od nekaj mesecev do stoletij. Geokemični približki, ki se ohranijo v plasteh postopne rasti, so stabilni in zlepljeni izotopi ter elementi v sledovih in redki zemeljski elementi, ki omogočajo vpogled v pretekle temperature, padavine in slanost. Fosilne ostrige, odkrite v današnji zahodni indijski puščavi, dokazujejo prehod iz estuarijskih in plitvomorskih okolij v laguno pred približno 40 milijoni let s temperaturami 30-35°C, minimalnimi sezonskimi spremembami in 3-4 mesečno vlažno sezono, ki ji je sledilo suho in toplejše obdobje leta.
- Cristian Jimenez Romero (Univerza CY Cergy Pariz): Večagentni sistemi, ki jih podpirajo veliki jezikovni modeli: Aplikacije na področju inteligence rojev
Delo preučuje vključevanje velikih jezikovnih modelov (LLM) v večagentne simulacije z nadomeščanjem trdno kodiranih programov agentov s pozivi, ki jih poganja LLM. Predlagani pristop je predstavljen v okviru dveh primerov kompleksnih sistemov s področja inteligence rojev: mravelj in ptičjih jat. Osrednji del te študije je veriga orodij, ki povezuje GPT-4o prek vmesnika API OpenAI s simulacijsko platformo NetLogo. Za oba zgoraj omenjena primera aplikacij uporabljamo tako strukturirane, na pravilih temelječe napotke kot avtonomne, na znanju temelječe napotke. Naše delo prikazuje, kako ta veriga orodij omogoča velikim jezikovnim modelom preučevanje samoorganizacijskih procesov in induciranje nastajajočega vedenja v večagentnih okoljih, kar utira pot novim pristopom k raziskovanju inteligentnih sistemov in modeliranju inteligence rojev po vzoru naravnih pojavov.
- Luce Perie (Univerza CY Cergy Pariz): Dinamično prepletanje med starostjo in imunskim odzivom oblikuje odziv celic raka jajčnikov v tumorskem mikrookolju
Rak jajčnikov prizadene predvsem ženske, stare 65 let in več, in eden od vrst rakov z visoko smrtnostjo, pri čemer je staranje priznano kot pomemben dejavnik tveganja. V številnih primerih se v celicah kopiči vnetna tekočina, imenovana ascites, ki vsebuje dejavnike, ki omogočajo širjenje tumorja in povzročajo staranje sosednjih celic. Pokazalo se je, da sinergistična interakcija fibroblastov in celic raka jajčnikov povečuje invazijo raka, pri čemer se zdi, da k temu procesu prispeva sekretom senescentnih fibroblastov - zlasti fibronektin. Vendar natančna vloga senescentnega okolja pri širjenju tumorja ostaja nejasna. V članku smo raziskovali vpliv senescentnih fibroblastov na širjenje raka jajčnikov z namenom ugotavljanja, ali vnetne razmere spreminjajo senescenco fibroblastov, opredelitvijo ustreznih označevalcev in analizo odzivov rakavih celic na sekretom senescentnih fibroblastov. Spremljali smo proliferacijo, adhezijo in migracijo, da bi ocenili sposobnost širjenja rakavih celic v teh razmerah. Raziskali smo tudi možnost za ublažitev napredovanja tumorja z odstranjevanjem ključnih molekul, ki jih izločajo senescentni fibroblasti. Ta celovit pristop združuje klinične in temeljne raziskave z multipleksnimi analizami, saj želimo razjasniti molekularni dialog med starajočimi se celicami in celicami raka jajčnikov v vnetnem kontekstu, kar bi lahko vodilo k razvoju ciljnih terapij.