Inovativne rešitve za uporabo prožnosti v elektroenergetskem sistemu

X-Flex
Datum objave:
Vse večji delež razpršenih obnovljivih virov energije v elektroenergetskem omrežju postaja ključen za razogljičenje evropskega energetskega sektorja in s tem za doseganje ciljev politike EU na področju energetike in podnebnih sprememb. Spremenljivost in negotovost proizvodnje razpršenih virov električne energije virov predstavljata pomembna tveganja in izzive povezane s stabilnostjo in zanesljivostjo tako celotnega povezanega evropskega elektroenergetskega sistema, kot tudi nacionalnih in lokalnih omrežij, hkrati pa odpirajo nove priložnosti za razvoj novih energetskih konceptov in rešitev.
Temeljni namen evropskega raziskovalnega projekta X-FLEX je uporaba prožnosti za večjo izrabo obstoječe elektroenergetske infrastrukture. Ob velikem povečevanju obremenitev v elektroenergetskem omrežju, (ogrevanje s toplotnimi črpalkami, vse večja prisotnost električnih vozil, želje uporabnikov po samozadostnosti z električno energijo, …) obstoječa infrastruktura morda ne bo zmožna zagotavljati zanesljive in neprekinjene dobave električne energije kot je to samoumevno danes. Prožnost je v elektroenergetskem sistemu razumljena kot zmožnost spreminjanja vzorcev porabe oz. proizvodnje električne energije z namenom zagotavljanja storitve za sistem. Za izrabo prožnosti so potrebne integrirane tehnološke rešitve, ki bodo omogočale optimalne kombinacije decentraliziranih virov prožnosti, tako na strani proizvodnje kot tudi na strani porabe električne energije. Hkrati pa bodo te rešitve omogočile lažji prehod v nizko v nizkoogljično družbo in vsaj deloma omejile potrebo po velikih finančnih vlaganjih v omrežno infrastrukturo.
Projekt X-FLEX, ki deluje pod okriljem evropskega okvirnega programa Obzorje 2020 (O2020), se je pričel oktobra 2019 in bo trajal do septembra 2023, je vreden 9,5 milijona evrov, od tega je s strani okvirnega programa O2020 sofinanciranih 7,3 milijona evrov. V projektu sodeluje 12 partnerjev iz različnih evropskih držav, trije partnerji iz Slovenije so Petrol, Elektro Celje in Univerza v Ljubljani, preostali pa prihajajo iz Španije, Cipra, Avstrije, Grčije in Bolgarije. Univerza v Ljubljani ima v projektu vlogo tehničnega koordinatorja projekta in je odgovorna za razvoj orodja MARKETFLEX, ki združuje tržno platformo in nove tržne mehanizme za trgovanje s prožnostjo na lokalnih elektroenergetskih trgih in omogoča integracijo z veleprodajnimi trgi, ter razvoj orodja za načrtovanje nizkonapetostnih omrežij z velikim deležem obnovljivih virov in virov prožnosti.
Med glavnimi cilji projekta je razvoj orodij, katera bodo omogočila in poenostavila uporabo prožnosti v elektroenergetskem sistemu, s ciljem povečanja stabilnosti in zanesljivosti oskrbe tako v normalnih obratovalnih stanjih, kot tudi v primeru izrednih vremenskih pogojev. Rešitve, razvite v okviru projekta, se testirajo v realnih pogojih na štirih pilotnih lokacijah v treh različnih državah (Bolgarija, Slovenija in Grčija), katere se med sabo razlikujejo v potrebah ter družbenoekonomskih in tehnoloških omejitvah.
V pilotni lokaciji v Lučah, kjer že deluje prva energetska skupnost v Sloveniji, so bila izvedena prva testiranja, katera so uspešno prikazala možnost dodelitve moči posamezni polnilnih postaj za polnjenje električnih vozil, v primeru omejenih omrežnih kapacitet, preko tržnega mehanizma kot del lokalnega trga. Omenjena testiranja so poleg tehničnih izzivov kot so, potreba po enotnih standardih za komunikacijo z napravami, katere omogočajo prožnost, in različne moči polnjenja različnih električnih vozil, v ospredje postavila pomembnost sodelovanja med vsemi deležniki v elektroenergetski verigi, ter pomembnost sodelovanja s širšo lokalno skupnostjo, z namenom osveščanja o izzivih, ki jih prinaša pospešen prehod na obnovljive vire električne energije in električno mobilnost, ter namen projektov kot je X-FLEX.