Za prijavo na dogodke izpolnite prijavni obrazec vsaj en dan pred izbranim predavanjem. Nekaj dni pred predavanjem boste prejeli povezavo za vključitev v spletno predavalnico.

23. november 2023, 16.30-18.30 - Analiza revščine otrok in povezava z javno politiko

Na posvetu bodo obravnavane ključne teme, kot so ocena potreb otrok in gospodinjstev v revščini, opredelitev najboljših praks ter priprava konkretnih, merljivih in izvedljivih političnih predlogov. Kot primeri bodo uporabljeni posebni projekti na tem področju, vključno s količinsko opredelitvijo družbenih stroškov revščine. Sledila bosta pogovor in diskusija. 

Gostujoča predavateljica: Ariane Aumaitre (KSNET - Knowledge Sharing Network S.L)

30. november 2023, 16.30-18.30 - Mednarodni denarni sklad (MDS) o vključevanju

V predstavitvi bo predstavljen razvoj delovnega toka Mednarodnega denarnega sklada (MDS) na področju vključevanja. Predstavljeni bodo preučeni parametri, ki jih je institucija identificirala, da bi določila ustreznost vključevanja z vidika MDS. Posvetili se bomo metodam, ki jih MDS uporablja za obravnavo vidikov vključevanja v svoje delovne tokove za nadzor, posojanje in raziskave. Razpravljali bomo tudi o ovirah, s katerimi se osebje MDS srečuje pri določanju prednostnih nalog vključevanja. Sledila bosta pogovor in diskusija. 

Gostujoča predavateljica: Marina Mendes Tavares (Mednarodni denarni sklad)

7. december 2023, 16.30-18.30 - Neenakosti v finančnem blagostanju in finančni pismenosti v Romuniji

Pobude za finančno izobraževanje so se v EU hitro razvile zaradi različnih mednarodnih dejavnikov, kot so finančna izključenost, staranje prebivalstva, naraščajoče breme dolga, pomanjkanje znanja potrošnikov ali neučinkovito razporejanje javnih dobrin. Čeprav so ti negativni dejavniki ustvarili priložnost za pomnožitev programov finančnega izobraževanja, so dodali tudi dodatno raven zapletenosti pri izvajanju politik. Ta študija količinsko opredeljuje finančno blaginjo in njene dejavnike, vključno s finančno pismenostjo, v Romuniji. Obravnava glavne dejavnike, ki povzročajo nizko stopnjo finančne vključenosti, ter soodvisnost med razvojem finančnega sistema in finančnim izobraževanjem. Da bi razumeli dejavnike finančne blaginje v Romuniji, smo izvedli raziskavo z vprašalnikom, v kateri je sodelovalo 1.391 anketirancev. Na splošno rezultati kažejo na izrazito neenakost v porazdelitvi finančne blaginje med posamezniki, kar kaže na obstoj pasti revščine, ki se ohranja zaradi strukturnih gospodarskih pomanjkljivosti. Ker ni učinkovitih javnih politik, neizobraženi posamezniki in posamezniki z nizkimi dohodki nimajo dostopa do informacij, zato ne morejo varčevati/vlagati in sodelovati v finančnem sistemu. Sledila bosta pogovor in diskusija. 

Gostujoča predavateljica: Miruna Pochea (Oddelek za finance, Univerza Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Romunija)

Več informacij o predavanju: tomy.quenet@cyu.fr