Univerza v Ljubljani ima nova predstavnika v Akademiji mladih vodij

Bor Slana/STA
Datum objave:
Na Univerzi v Ljubljani smo izbrali nova predstavnika programa Akademija mladih vodij (Young Leaders Academy), ki se izvaja v okvirju zveze EUTOPIA. To sta doc. dr. Davor Kržišnik z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani ter dr. Ross Jansen-van Vuuren s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani.
Akademija mladih vodij je namenjena raziskovalkam in raziskovalcem, ki so svoj doktorat pridobili pred dvema do 12 leti ter so zaposleni na eni izmed partnerskih univerz Zveze EUTOPIA. Člani akademije so imenovani za obdobje dveh let.
Člani Akademije mladih vodij sestavljajo skupnost perspektivnih in neodvisnih raziskovalnih vodij na ravni Zveze EUTOPIA. Njihova vloga vključuje spodbujanje in širitev evropskih vrednot in vizije zveze, ki zagovarja povezano akademsko okolje. S sodelovanjem v programu člani:
- razvijejo svoje vodstvene sposobnosti na področju raziskovanja, s pomočjo posebnega programa usposabljanja,
- sodelujejo v interdisciplinarnih izmenjavah in mreženju z ostalimi člani akademije ter širšo raziskovalno skupnostjo EUTOPIA,
- začnejo raziskovalno sodelovanje znotraj Zveze EUTOPIA,
- prispevajo k razvoju učnih skupnosti za študentke in študente,
- delujejo kot ambasadorke in ambasadorji Zveze EUTOPIA.
Dr. Davor Kržišnik z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani je strokovnjak za lesarstvo z bogatimi pedagoškimi in raziskovalnimi izkušnjami. Predava na Oddelku za lesarstvo, študiju Biotehnologije ter na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Njegova strokovna področja vključujejo biotehnologijo in konzerviranje umetniških del. Objavil je že več kot 30 izvirnih znanstvenih člankov v vodilnih revijah za raziskovanje lesa, prejel pa je tudi nagrado Ron Cockroft Mednarodnega združenja za zaščito lesa (International Research Group on Wood Protection).
Dr. Ross Jansen-van Vuuren je štipendist za znanost in inovacije zveze EUTOPIA na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Čeprav je odraščal v Zimbabveju, se je leta 2008 preselil v Avstralijo in leta 2012 doktoriral iz organske kemije na Univerzi v Queenslandu (UQ), kjer se je osredotočil na sintezo organskih polprevodniških materialov za organsko elektroniko. Nato je kot podoktorski raziskovalec sintetiziral poli(dendrimerje) za OLED aplikacije (tudi na UQ), CO2-preklopne materiale in deuteirane farmacevtske spojine (Queen's University, Kanada). Njegovi izjemni akademski dosežki v Avstraliji in Kanadi so na koncu pripeljali do uspešnega predloga EUTOPIA SIF (bolj trajnostni pristopi k pripravi deuteratiranih spojin) in njegove selitve v Slovenijo (2021). Med številnimi dosežki je pred kratkim prejel 3-letno raziskovalno štipendijo Javne agencije RS za raziskave in inovacije (ARIS) za nadaljevanje dela pri razvoju imobiliziranih katalizatorjev (za označevanje izotopov) za uporabo v sistemih pretočne kemije.
Foto: Unsplash