Fakulteta za strojništvo uspešna na razpisu MSCA Mreže doktorskega študija

Neža Markelj Bogataj/UL FS
Datum objave:
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo je bila uspešna na razpisu Obzorje Evropa Marie Skłodowska-Curie (MSCA) Mreže doktorskega študija s projektom UPCYCLE – Razširjanje globokih poti pretvorbe za težko reciklabilne biogene odpadke. V okviru projekta se bo usposabljalo 15 doktorskih kandidatov, od tega trije v Sloveniji. Projekt koordinira Politecnico di Milano, UL FS pa nastopa v vlogi partnerja.
Raziskave bodo naslavljale procese pirolize, uplinjanja in hidrotermične pretvorbe visoko kontaminiranih biogenih odpadkov s ciljem industrijske implementacije t.i. tehnologij globoke pretvorbe. Te temeljijo na kemijski razgradnji odpadkov in na nadaljnji sintezi novih, čistih surovin. Poudarek bo na muljih iz procesa obdelave odpadnih vod, kemično tretirani lignocelulozni biomasi, bio-kompozitnih materialih ter na kontaminiranih odpadkih iz prehranske verige. Izjemen snovni ter energijski potencial teh odpadnih snovnih tokov je trenutno še nedosegljiv, čemur botruje sektorska razpršenost, predvsem pa pomanjkanje celovitega razumevanja temeljnih pojavov v posameznih fazah pretvorbe.
Znotraj celotne mreže se bo v 6 državah EU 15 doktorskih kandidatov skupaj z raziskovalci opiralo na večnivojski pristop k raziskavam. Ta se bo razpenjal od molekularnega nivoja z razvojem novih kemijskih mehanizmov za termo-kemijski razpad različnih surovin, preko natančnih simulacij reaktorjev industrijske velikosti, do procesnega nivoja z vrednotenjem celotne pretvorbene verige. Celovitost pristopa se osredotoča na prenos znanja iz temeljnih ravni do industrije – slednja namreč predstavlja pomemben del Doktorske mreže.
Doc. dr. Tine Seljak, vodja projekta na UL, je povedal: »Gre za pomembno prelomnico na prepletu energetike in krožnega gospodarstva, ki Univerzo v Ljubljani tudi na tem področju pozicionira ob bok že dolgo uveljavljenim inštitucijam za usposabljanje odličnih kadrov. Doktorska mreža je zasnovana na način, da poleg tehničnih kompetenc na molekularnem, reaktorskem in procesnem nivoju tehnologij recikliranja, posebno pozornost daje tudi mehkim veščinam kandidatov in njihovi sposobnosti prenosa vrhunskega znanja v prakso. Ciljamo na generacijo znanstvenikov, ki bodo v prihodnjih 5-10 letih predstavljali jedro inovacijskega potenciala v gospodarstvu - ravno v času, ko bo podporno okolje za razmah sekundarnih surovin in sekundarnih kemijskih nosilcev energije najplodnejše.«
Obravnavani postopki in raziskovalni pristop predstavljajo prepotrebno komplementarnost že znanim prioritiziranim pristopom ravnanja z odpadki: zmanjšaj in ponovno uporabi. UPCYCLE te pristope nadgrajuje z zadnjim branikom krožnega gospodarstva – (kemijsko) reciklažo izjemno heterogenih odpadnih snovnih tokov z variabilno kvaliteto in kontaminacijo, kar pomembno doprinaša k snovni samozadostnosti in približevanju družbe z nič odpadki.