Petra Wraber, dr. med., specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine je predstavila, kako slab spanec vpliva na otroke in njihove starše, prav tako pa je z udeleženci delila prve ugotovitve študije o spanju, ki jo izvajajo na URI Soča. Spanec je eden od pomembnih vidikov vsakodnevnega funkcioniranja in vpliva na praktično vse ostale vidike življenja. Zaenkrat zbrani rezultati študije kažejo, da je slaba kakovost spanja pomembna težava otrok in staršev, obravnavanih na URI Soča, zaradi česar je Petra Wraber poudarila nadaljnje raziskave te tematike in nujno vključitev spremljanje spanja v programe rehabilitacije.

Karin Bojc z Univerze v Ljubljani je predstavila principe in bistvo občanske znanosti. Občanska znanost je del znanstvenega procesa, ki stremi k večjemu vključevanju širše javnosti v razvoj znanosti in iskanje odgovorov na raziskovalna vprašanja. S tem omogoča, da občani aktivno sodelujejo pri zbiranju podatkov, analizi in oblikovanju rešitev, kar spodbuja tako boljše razumevanje znanosti kot tudi tesnejše sodelovanje med znanstveniki in družbo.

Starši otrok z motnjami v razvoju so izpostavili prakse, ki so jih vzpostavili za boljšo kakovost svojega spanja in spanja svojih otrok, in ključne težave, ki jih imajo na področju spanja pri rehabilitaciji svojih otrok. Pri iskanju rešitev so jim pomagali tako drugi starši kot tudi strokovno osebje URI Soča.

Starši otrok so izpostavili, da jim tovrstni tip dogodkov pomaga pri lažjem soočanju z vsakodnevnimi težavami, povezanimi s spanjem, saj lahko neposredno dobijo odgovor na vprašanja, ki se jim sicer zdijo preveč trivialna za znanstveno obravnavo v okviru pregledov in obravnav. Strokovno osebje URI Soča in raziskovalke s Katedre za javno zdravje MF UL pa so kot prednost poudarile zlasti boljše razumevanje vsakdanjih težav staršev otrok z motnjami v razvoju, kar jim pomaga pri prilagajanju rehabilitacijskih programov in drugih usmeritev. Po besedah doc. dr. Katje Groleger Sršen, predstojnice Oddelka za (re)habilitacijo otrok na URI Soča in raziskovalko na Katedri za fizikalno in rehabilitacijsko medicino MF UL, takšni dogodki veliko pripomorejo k boljšemu razumevanju, ker "ko se s starši srečaš v bolj sproščenem vzdušju, se tudi oni bolj odprejo, zato taka oblika druženja prinese pomembno drugačne informacije kot ob formalnih pregledih in pogovorih." 

O projektu EUTOPIA_HEALTH

Science Cafe je bil drugi v nizu javnih dogodkov projekta EUTOPIA_HEALTH, katerega cilj je približati znanost državljanom in industriji z vključevanjem javnosti v raziskovalne procese ter spodbujanjem sodelovanja med akademskimi ustanovami, podjetji in skupnostmi. Projekt želi ustvariti mostove med znanstvenimi spoznanji in realnimi potrebami ljudi ter industrije, da bi tako pospešil uporabo inovacij in izboljšal kakovost življenja v družbi.

Znanost se prepogosto odvija za zaprtimi vrati laboratorijev in raziskovalnih inštitutov, ločena od vsakdanjega življenja ljudi, ki bi lahko imeli največ koristi od njenih odkritij. Da bi znanost resnično služila družbi, jo je treba približati ljudem, jih vključiti v pogovore in jim ponuditi prostor za zastavljanje vprašanj ter izmenjavo mnenj. S tem, ko znanstvene razprave pripeljemo v javne prostore, omogočamo, da se premosti razkorak med znanstveniki in širšo javnostjo in tako gradimo skupnost, ki razume, kako znanstvena spoznanja vplivajo na njihovo življenje in prihodnost.