Razvoj biatlona in organizacija športnih programov

Izr. prof. dr. Janez Vodičar že več kot 57 let deluje v športu: najprej je bil tekmovalec, kasneje pa je svoje delo posvetil razvoju športa v Sloveniji in širše. V osemdesetih letih je bil eden ključnih pobudnikov vzpostavitve strukture slovenskega biatlona, panoge, ki je bila takrat šele na začetku svoje poti. S svojim znanjem in organizacijskimi sposobnostmi je prispeval k temu, da je Slovenija postala gostiteljica svetovnega pokala na Pokljuki, kar je omogočilo prepoznavnost te panoge tudi v mednarodnem prostoru.

Kot trener in mentor je odigral ključno vlogo pri razvoju številnih športnikov. Deloval je tudi kot predsednik odbora za teke, in to v obdobju ko je Vesna Fabjan na zimskih olimpijskih igrah v Sočiju leta 2014 osvojila bronasto medaljo. Njegova vizija in pristop k delu sta dokaz, da uspeh ni naključje, temveč rezultat sistematičnega dela in dolgoletnih vlaganj v mlade generacije športnikov.

Delo v mednarodnem okolju in organizaciji športa

Njegovo delovanje presega zgolj trenersko delo. Bil je tehnični delegat Mednarodne biatlonske zveze (IBU), kjer je prispeval k razvoju pravil in organizacijskih standardov v biatlonu ter pomagal pri izboljšanju kakovosti in izvedbe mednarodnih tekmovanj. Njegovo znanje je bilo ključno pri organizaciji velikih biatlonskih dogodkov ter pri razvoju televizijskih prenosov, ki so biatlon približali širši javnosti.

V zgodnjih letih kariere je sodeloval tudi pri razvoju športa invalidov. Vodil je reprezentanco košarke na vozičkih in aktivno prispeval k vzpostavitvi pogojev za razvoj parašporta, kjer ostaja aktiven še danes. S tem je pokazal, da je športno udejstvovanje pomembno za vse, ne glede na okoliščine.

Prispevek k razvoju slovenskega športa

Izr. prof. Vodičar ni zgolj gradil tekmovalnega športa, temveč je vplival tudi na širšo organizacijsko in strateško podobo slovenskega športnega sistema. Bil je med pobudniki ustanovitve Športne enote Slovenske vojske in tudi prvi poveljnik Športne enote, kar je slovenskim vrhunskim športnikom omogočilo boljše pogoje za trening in dolgoročni razvoj kariere. Prav tako je sodeloval pri oblikovanju sistema zaposlovanja športnikov v javni upravi, ki danes zagotavlja stabilnost mnogim vrhunskim športnikom v Sloveniji.

Danes kot predstojnik Inštituta za šport na Fakulteti za šport, Univerze v Ljubljani še naprej usmerja razvoj športa skozi raziskovalno in pedagoško delo. Njegova sposobnost povezovanja teoretičnega raziskovanja in praktične uporabe znanja v športu je pripomogla k izboljšanju številnih športnih praks in strategij.

Bloudkova nagrada za življenjsko delo v športu

Podelitev Bloudkove nagrade za življenjsko delo v športu izr. prof. dr. Janezu Vodičarju je tako priznanje njegovemu dolgoletnemu delu, ki je pomembno vplivalo na slovenski in mednarodni šport. Njegova prizadevanja za razvoj biatlona, športnih programov in mentorstvo mladih športnikov so pustila neizbrisen pečat. Njegova zgodba pa je dokaz, da sta predanost in vizija temelj napredka v športu.

Izr. prof. dr. Janezu Vodičarju čestitamo za prejeto priznanje in za njegov prispevek k razvoju športa!