Digitalni nomadi razkrivajo prihodnost dela: Kaj nam povedo njihove zgodbe na Redditu?

Kampus Production/Pexels
Datum objave:
Način dela se je v zadnjih letih močno spremenil, v prihodnjih letih pa bo še bolj digitalno, mobilno in prilagojeno posameznikov. Pomembno vlogo pri tem igrajo digitalni nomadi. Kaj jih žene, da se odločajo za tak način dela, kako oblikujejo svoje kariere in na kakšen način gradijo mreže? Odgovor ponuja raziskava, v kateri je sodeloval tudi prof. dr. Matej Černe iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani in v okviru katere so analizirali več kot 66.000 pogovorov na Reddit forumu Digital Nomad.
Karierne poti digitalnih nomadov
Digitalno nomadstvo je sodoben način dela in hkrati življenja, kjer posamezniki, neodvisni od lokacije, uporabljajo tehnologijo za opravljanje dela na daljavo, pogosto med potovanjem ali bivanjem v različnih delih sveta. Raziskava prof. Jelenе Zikic (York University), prof. Ivana Zupica (University of London) in prof. Mateja Černeta (Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani) je prek analize objav na Reddit forumu DigitalNomad razkrila, kako spletne platforme podpirajo prilagodljivost, mreženje in ustvarjanje skupnosti teh globalnih delavcev. Skozi prizmo okvira ‘inteligentnih karier’ (angl. Intelligent Careers) so primerjali nastajajočo obliko kariere digitalnega nomadstva z bolj tradicionalnimi migrantskimi karierami. Prikazujejo, kako digitalni nomadi usmerjajo svoje karierne poti z uporabo spletnih platform za neformalno pripovedovanje zgodb in deljenje znanja. Analiza uporablja verjetnostno modeliranje tem za analizo 66.601 objave iz poddomene omenjenega foruma, da bi razkrila vpoglede v strategije ravnanja s karierami digitalnih nomadov.
Raziskovalci so razprave razvrstili v tri kompetence okvira inteligentnih karier:
- Motivacije in aspiracije (Knowing-why): razkrivajo, da je integracija dela in prostega časa pomemben motivator, hkrati pa poudarjajo dileme glede izgube "doma".
- Veščine in prilagodljivost (Knowing-how): večina pogovorov se osredotoča na praktične vidike nomadskega življenja, kar ločuje njihovo pripoved od bolj trajnih in pogosto strukturnih izzivov, s katerimi se soočajo migranti.
- Mreže in socialni kapital (Knowing-whom): razprave poudarjajo zanašanje digitalnih nomadov na spletne in osebne mreže za podporo in delovne priložnosti. Prikazujejo, kako digitalne platforme omogočajo ustvarjanje skupnosti in sodelovanje med nomadi ter strategije za ohranjanje osebnih odnosov in prijateljstev preko meja.
Ta analiza osvetljuje, kako digitalni nomadi z edinstvenimi pristopi k ravnanju s svojimi karierami na novo definirajo koncept dela, skupnosti in mobilnosti v globaliziranem svetu.
Vpliv na prihodnost dela
Digitalno nomadstvo, ki pridobiva priljubljenost, bo v prihodnjih 5 do 10 letih še bolj vplivalo na preobrazbo delovnega okolja. Razumevanje motivacij, mreženja in prilagodljivosti nomadov bo ključno za razvoj prilagodljivih politik in strategij zaposlovanja. Ker se trend dela na daljavo in mobilnih karier verjetno ne bo umiril, ampak bo postal še bolj razširjen, bodo ugotovitve o mreženju digitalnih nomadov ključne za oblikovanje podpore mobilnim delavcem. Rezultati raziskave bodo služili kot osnova za nadaljnje raziskave o dinamičnih karierah, digitalni preobrazbi dela ter načinih, kako uravnotežiti osebne vrednote, karierne cilje in potrebe po povezanosti. Obenem bodo rezultati pripomogli k boljšemu razumevanju, kako lahko organizacije, skupnosti in države izkoristijo prednosti dela digitalnih nomadov, na primer pri ustvarjanju ekonomskih priložnosti, digitalnih nomadskih vizumih in podpornih omrežij. V akademskem okolju bodo te ugotovitve služile kot osnova za nadaljnje raziskave o dinamičnih karierah in mobilnosti delovne sile ter o tem, kako globalna digitalizacija oblikuje delo in življenje posameznikov. Na dolgi rok bodo pomagale osvetliti, kako lahko posamezniki uravnotežijo osebne vrednote, karierne cilje in potrebe po povezanosti v vedno bolj virtualiziranem svetu.