Raziskovalci so do ugotovitev prišli s pomočjo foto-pasti, iskanja znakov markiranja in sledenja v snegu. V raziskavi so potrdili tudi, da je možno na podlagi števila jamic v pesku, ki nastanejo ob praskanju z nogami, zelo dobro predvideti tudi prihodnjo obiskanost posameznih lokacij. 

»Te rezultate smo uporabili za razvoj novih smernic za izvajanja monitoringa snežnih leopardov s pomočjo foto-pasti. Poglobljeno razumevanje obnašanja živali v naravi bo pripomoglo k bolj učinkovitemu monitoringu, kar nam bo pomagalo pri usmerjanju ukrepov za ohranitev te ključne vrste v gorskih ekosistemih,« je povedal vodja raziskave dr. Miha Krofel iz Biotehniške fakultete UL.

Na svetu naj bi namreč živelo le še okoli 3.000 snežnih leopardov, čeprav zaradi pomanjkljivega monitoringa točna številka ni znana. Raziskovalci upajo, da bo ta raziskava, v kateri so poleg slovenskih sodelovali še raziskovalci iz Italije, Mongolije in ZDA to spremenila in pripomogla k ohranitvi vrste.

Rezultati prve poglobljene raziskave o sporazumevanju snežnih leopardov so bili objavljeni v nemški znanstveni reviji Behavioural Ecology and Sociobiology.

Raziskavo je sofinancirala Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (projekta ExtremePredator in InterMuc).

Povezava do izvirnega znanstvenega članka:

- Krofel, M., Oliveira, T., Rovero, F., Groff, C., Augugliaro, C., Oberosler, V., Allen, M.L. 2025.  Communication behavior of the snow leopard (Panthera uncia): understanding marking-behavior patterns to optimize camera-trapping studies.Behavioral Ecology and Sociobiology, 79: 32

  • ARIS (si)