Sprejetje Strategije trajnostnosti UL predstavlja pomemben, a hkrati le prvi korak na poti do bolj trajnostnega delovanja UL, ki prinaša tudi številne nove izzive. Pri reševanju teh bo pomembno povezovanje UL in vzpostavljanje družbenega dialoga z drugimi deležniki v lokalnem, nacionalnem in mednarodnem okolju ter aktivno vključevanje v pripravo politik na tem področju, ocenjuje prof. dr. Maja Klun, prorektorica za področje prenosa znanja, digitalizacije in trajnostnega razvoja na UL. »Že pri sprejemanju krovne Strategije UL 2022–2027 je bila podana zaveza, da se bo UL zavzemala za trajnostno delovanje znotraj sebe, navzven in prenašala znanje s tega področja študentom in študentkam ter širši javnosti. Vesela sem, da smo prepoznali, da je treba v večji meri ter bolj zavzeto pristopiti k spodbujanju in spremljanju trajnostnega delovanja UL. S Strategijo trajnostnosti UL smo naredili prvi korak. Najpomembnejše pa sledi, to je uresničevanje zavez. Po drugi strani je pomembno različnim deležnikom tudi omogočiti, da nam postavijo ogledalo, kadar bo to potrebno. Predvsem si želimo, da se nam slednji pridružijo in sodelujejo pri naših skupnih prizadevanjih za trajnostni prehod povsod, kjer je to mogoče.«


Pri pripravi Strategije trajnostnosti smo na UL upoštevali načelo vključevanja trajnostnih vidikov v vsa področja našega delovanja, kar se odraža v oblikovanih strateških ciljih in področjih trajnostnosti. S tem ta predstavlja prvo celovito strategijo UL na področju trajnostnosti in podpira cilje krovne Strategije UL 2022–2027. Ključna področja trajnostnosti in nanje vezani ukrepi v skladu s strategijo zajemajo strukturo in procese za dosego ciljev trajnostnosti UL, v trajnostnost usmerjeno izobraževanje, raziskovanje, razvoj in umetniško ustvarjanje, trajnostni prostorski razvoj, delo in bivanje ter sodelovanje z okoljem in prenos znanja v skladu z načeli trajnostnosti.


V prvem obdobju uresničevanja Strategije trajnostnosti UL bo poudarek na analizi stanja in obvladovanju tveganj na področju trajnostnosti z upoštevanjem že sprejetih strategij na UL, v drugem obdobju pa na razvoju regenerativnih rešitev in alternativnih konceptih razvoja, ki upoštevajo planetarne meje.

Strategija trajnostnosti Univerze v Ljubljani 2025–2030 je nastala v okviru pilotnega projekta »Trajnostni prostor«, ki je del projekta NOO ULTRA – Univerza v Ljubljani za trajnostni razvoj. Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • RS MVZI
  • UL
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)