Zveza univerz The Guild: Trajnostni in pravični prehod morata ostati prednostni nalogi tudi v času novih globalnih kriz

Bor Slana/STA
Datum objave:
Mednarodna mreža evropskih raziskovalno usmerjenih univerz The Guild je 1. aprila 2025 objavila dokument o zavezi univerz k reševanju izzivov trajnostnega prehoda s priporočili za oblikovalce politik. Pri pripravi je kot članica mreže aktivno sodelovala tudi Univerza v Ljubljani (UL).
Dokument z naslovom Univerze pred podnebno in okoljsko krizo: podvojimo našo zavezanost trajnostni prihodnosti predstavlja dosedanje aktivnosti ter dobre prakse univerz na področju prizadevanj za reševanje podnebne in okoljske krize.
Prof. Jan Palmowski, generalni sekretar zveze The Guild, je ob izidu dokumenta izpostavil, da njegova predstavitev sovpada z zaznanim premikom pozornosti na ravni Evropske unije od poprej prednostnega diskurza o politikah in ukrepih za uresničitev evropskega zelenega dogovora k drugim tematikam, izzivom (npr. konkurenčnost evropskega gospodarstva, geopolitične razmere in napetosti). Izzivi, povezani s trajnostnim prehodom, pa se medtem kvečjemu povečujejo. »Zeleni dogovor je vse manj prisoten v javnem diskurzu /.../ podnebna in okoljska kriza pa se ne zmanjšujeta, temveč postajata v naših lokalnih okoljih in po svetu v sicer različnih izraznih oblikah vse bolj akutni v svojih razsežnostih in učinkih«.
Zato, kot opominja omenjeni dokument, je tudi v času novih globalnih kriz pomembno, da Evropa »ohranja vodilno vlogo tako na področju trajnostnega kot pravičnega prehoda« (Breton in drugi, 2025, str. 4). Slednja morata ostati prednostni nalogi oblikovalcev politik. Tudi univerze pa morajo še povečati svoja prizadevanja za njuno uresničevanje.
Prof. dr. Maja Klun, prorektorica za področje prenosa znanja, digitalizacije in trajnostnega razvoja na UL ob izidu dokumenta poudarja nujnost vključevanja UL v tovrstne aktivnosti in pobude mednarodnih mrež na področju trajnostnosti. »Univerza v Ljubljani je enakovredno sodelovala pri nastanku tega dokumenta in s tem postala proaktivna univerza, ki želi soustvarjati razvoj, ne pa samo slediti trendom na tem področju. Zavedamo se, da lahko samo s sodelovanjem na mednarodni ravni dosežemo cilje, ki si jih zastavljamo pri podpori trajnostnemu prehodu«.
Dokument, ki ga je razvijala in pripravila stalna delovna skupina za trajnostnost zveze The Guild, izpostavlja pet strateških področij v podporo trajnostnemu prehodu. Ta vključujejo:
- raziskovanje v podporo trajnostnosti,
- izobraževanje za trajnostnost,
- spodbujanje trajnostne mobilnosti,
- trajnostno delovanje kampusov oziroma vzpostavitev vsakodnevnih procesov na univerzah v podporo trajnostni preobrazbi in
- krepitev družbene vloge ter vpliva univerz, ki skrbijo za razvoj in prenos znanja ter ohranjanje znanstvenega argumenta v družbi, skozi vzpostavljanje tesnejšega sodelovanja z okoljem.
Predstavitev dokumenta je mreža The Guild pospremila s spletno razpravo. V slednji so bili poleg vsebine dokumenta in predlogov ukrepov za oblikovanje politik na tem področju izpostavljeni predvsem izzivi usklajevanja zelenega in digitalnega prehoda ter krepitve kompetenc študentov in študentk za reševanje kompleksnih izzivov na poti do bolj trajnostne prihodnosti.