Prof. dr. Niko Herakovič novi predsednik upravnega odbora UL

Bor Slana/STA
Datum objave:
Upravni odbor Univerze v Ljubljani (UL) je na konstitutivni seji v četrtek, 24. aprila, izvolil novega predsednika upravnega odbora UL. Na volitvah, ki so bile tajne in izvedene preko sistema Simply Voting, so izbrali prof. dr. Nika Herakoviča, predstavnika univerze iz vrst delavcev UL, ki opravljajo visokošolsko dejavnost. Za namestnico predsednika je bila imenovana Aleša Mižigoj.
Na volitvah za predsednika UL sta kandidirala dva kandidata, prof. dr. Niko Herakovič in prof. dr. Emil Erjavec, ki je upravni odbor UL vodil v mandatnem obdobju 2021–2025. Za prof. dr. Herakoviča je glasovalo pet članic oz. članov upravnega odbora UL, za prof. dr. Erjavca pa štiri.
Vlada Republike Slovenije je v upravni odbor UL na predlog ministrstva, pristojnega za visoko šolstvo, imenovala Alešo Mižigoj, dr. Matjaža Kuntnerja in dr. Barbaro Smolnikar in dala soglasje k imenovanju mag. Matjaža Čemažarja za člana-predstavnika delodajalcev. Predstavnika univerze iz vrst delavcev UL, ki opravljajo visokošolsko dejavnost (visokošolski učitelji, znanstveni delavci in visokošolski sodelavci) v upravnem odboru UL sta poleg prof. dr. Herakoviča prof. dr. Katja Vintar Mally in prof. dr. Emil Erjavec, predstavnica drugih delavcev UL je mag. Tea Urankar, predstavnica študentov UL pa Nika Sever. Mandat predstavnice študentov traja dve leti, mandat ostalih članov pa štiri leta.
Upravni odbor UL je organ upravljanja, ki odloča zlasti o zadevah gospodarske narave in skrbi za nemoteno materialno poslovanje univerze.
Prof. dr. Niko Herakovič je redni profesor na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani (UL FS), kjer vodi laboratorij LASIM in je predstojnik Katedre za izdelovalne tehnologije in sisteme. Štiri leta je bil državni podsekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (danes Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije), predsednik in član različnih upravnih odborov ter strokovnih združenj. Nekaj let je bil zaposlen tudi v industriji. Objavil je številne znanstvene in strokovne članke in konferenčne prispevke.
Znan je po tem, da je tesno povezan s prenosom znanja v gospodarstvo. Za korporacijo Yaskawe Electric na Japonskem je s svojim timom raziskovalcev načrtoval prvo tovarno robotov v Evropi oz. v Sloveniji. Tovarna z vsemi detajli proizvodno-logističnih procesov je bila podrobno zasnovana v digitalnem okolju s pomočjo tehnologije digitalnih dvojčkov in umetne inteligence, preden se je gradnja sploh začela, kar je izjemen tehnični dosežek, ki postavlja Slovenijo na tem področju na svetovni zemljevid. Za svoj pristop in dosežek je leta 2019 prejel prestižno državno Puhovo nagrado. V okviru laboratorija LASIM na UL FS je s sodelavci zgradil tudi prvi in edini delujoči demonstracijski center Pametna tovarna v Sloveniji, katerega osnova so digitalni dvojčki in umetna inteligenca.