Prof. dr. Matej Černe z UL EF je mentor leta 2024

Mateja Jordovič Potočnik
Datum objave:
Društvo Mlada akademija je 14. maja v Zbornični dvorani na Rektoratu UL podelilo 16. nagrado mentor leta. Mentor leta 2024 je postal prof. dr. Matej Černe z Ekonomske fakultete UL (UL EF).
Ob prejemu nagrade je prof. dr. Černe povedal, da mu nagrada pomeni potrditev odnosa, ki ga gradi z mladimi raziskovalci: »Mentorstvo zame ni le akademsko vodenje, temveč soustvarjalen partnerski odnos, temelječ na zaupanju, spodbudi in skupnem raziskovalnem navdušenju. Hvaležen sem doktorskim študentom za zaupanje, ki so mi ga izkazali, ter kolegom na fakulteti za spodbudno okolje.«
Nagrade za finaliste so prejeli še prof. dr. Janez Žibert (Zdravstvena fakulteta UL), doc. dr. Lea Rems (Fakulteta za elektrotehniko UL), izr. prof. Rok Gašperšič (Medicinska fakulteta UL) in doc. dr. Jerneja Ambrožič Avguštin (Biotehniška fakulteta UL).
Prof. dr. Černetu iskreno čestitamo. Čestitamo tudi ostalim nominiranim mentoricam in mentorjem ter prejemnikom nagrade za finaliste.
Priznanje mentor leta je namenjeno promociji dobrega mentorstva in dobrih mentorskih praks, pa tudi osebnemu priznanju posameznih dobrih mentorjev. V društvu, ki vsako leto ob podpori Javne agencije RS za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost podeljuje nagrade, si prizadevajo, da bi se to priznanje uveljavilo kot stalnica v slovenskem raziskovalnem prostoru.
Komisijo za izbor so sestavljali:
- dr. Jure Mravlje, predsednik komisije (naravoslovje, biotehnika)
- dr. Alja Čontala, članica (naravoslovje, tehnika)
- dr. Rok Novak, član (naravoslovje, tehnika)
- Tanja Paneva, članica (družboslovje)
- Barbara Švagan, članica (družboslovje, humanistika)
Sodelujoči ocenjevalci v prvem krogu: dr. Amela Kujović (naravoslovje, biomedicina), Ena Begić (biomedicina), Zala Brajnik Kovačič (naravoslovje, biotehnika), Barbara Zagorc (družboslovje, humanistika), dr. Marko Drobnjak (družboslovje, humanistika).
Na društvo Mlada akademija je letos prispelo 94 vlog za Mentorja leta 2025, od tega 83 v slovenščini in 11 v angleščini Skupaj nominiranih 75 različnih mentorjev (dva po kar petkrat). Največ nominiranih mentorjev (kar 68 %) iz članic Univerze v Ljubljani, sledi Univerza v Mariboru (13 %). Celotni seznam nominiranih mentorjev lahko preberete na povezavi.