UL organizirala posvet o umetni inteligenci: sodelovanje članic je ključno za uspešen razvoj UI

Miha Bejek/UL FRI
Datum objave:
Univerza v Ljubljani (UL) je 15. maja organizirala celodnevni posvet o umetni inteligenci (UI), ki je potekal v prostorih Fakultete za računalništvo in informatiko (UL FRI). Dogodek je združil raziskovalce z različnih članic UL z namenom predstavitve aktualnih raziskav, izmenjave znanj ter spodbujanja sodelovanja pri prihodnjih projektih na področju UI.
Posvet se je začel s pozdravnima nagovoroma rektorja prof. dr. Gregorja Majdiča in dekanje UL FRI prof. dr. Mojce Ciglarič. Sledila sta uvodna prispevka prof. dr. Danijela Skočaja, predstojnika Laboratorija za umetne vizualne spoznavne sisteme. ki je predstavil splošne vidike umetne inteligence, ter prof. dr. Marka Robnika Šikonje, raziskovalca na področjih umetne inteligence, strojnega učenja, podatkovnega rudarjenja, obdelave naravnega jezika in analize omrežij, ki je osvetlil aktualne raziskovalne trende na področju velikih jezikovnih modelov (LLM).
V dopoldanskem delu so se zvrstile kratke predstavitve raziskovalnih projektov in laboratorijev z različnih fakultet UL, med drugim z Ekonomske fakultete UL, Fakultete za računalništvo in informatiko UL, Medicinske fakultete UL, Zdravstvene fakultete UL, Fakultete za elektrotehniko UL, Teološke fakultete UL, Pravne fakultete UL in Fakultete za strojništvo UL. Skupno se je predstavili kar 18 raziskovalnih skupin, ki se ukvarjajo z razvojem in uporabo UI, tudi na področjih družboslovja in humanistike.
V drugem delu dogodka so udeleženci razpravljali o uporabi UI v izobraževanju, raziskovalnih izzivih in priložnostih za sodelovanje. Zaključni del posveta je bil namenjen tematskim delavnicam, kjer so se raziskovalci povezovali glede razvoja novih metodoloških pristopov, didaktike z UI, etičnih in pravnih vidikov ter uporabe UI v strokovnem delu.
Prorektorica prof. dr. Maja Klun poudarja pomen tovrstnih posvetov: »Spoznali smo številne prednosti in izzive uporabe umetne inteligence, trende njenega razvoja ter konkretne primere uporabe v izobraževanju. Glavni namen dogodka je bilo povezovanje raziskovalcev z različnih področij, da bi skupaj razvijali nove projekte in nadgrajevali obstoječe z interdisciplinarnim znanjem.«
Posvet je pokazal, da ima Univerza v Ljubljani močan potencial za razvoj umetne inteligence v različnih znanstvenih in strokovnih kontekstih ter da je sodelovanje med fakultetami ključno za uspešen razvoj tega hitro razvijajočega se področja.