Kako mikro- in nanoplastika (MNP) oblikujeta evropska kmetijska tla

UL BF
Datum objave:
Sodobno kmetijstvo je močno odvisno od plastičnih izdelkov, kot so zastirne folije, rastlinjaki in namakalni sistemi, vendar veliko te plastike ostane v obliki mikro- in nanoplastike v tleh. Kako to vpliva na ekosisteme in proizvodnjo hrane po Evropi. S tem vprašanjem se ukvarja projekt MINAGRIS.
Projektni konzorcij sestavlja multidisciplinarna skupina 20 partnerjev iz 12 evropskih držav, med katerimi je tudi Univerza v Ljubljani. Gre za prvi večji projekt, ki raziskuje celoten življenjski cikel plastičnih ostankov v kmetijskih tleh. Raziskava vključuje terenske poskuse, laboratorijske analize, intervjuje s kmeti in modeliranje podatkov, da bi ocenili, kako se različne vrste plastike razgrajujejo, premikajo in kako vplivajo na biologijo tal.
Ključne ugotovitve raziskave
- Mikro- in nanoplastika spreminjata mikrobne skupnosti v tleh, kar vpliva na kroženje hranil in potencialno na zdravje rastlin.
- Razgrajena plastika lahko potuje po profilu tal in morda doseže vodna telesa ali vpliva na strukturo tal ter fizikalne in kemijske lastnosti tal.
- Kmetje se pogosto ne zavedajo dolgoročnih tveganj, ki jih predstavlja uporaba biorazgradljive in običajne plastike.
Projekt MINAGRIS bo podrobneje preučil vpliv plastike na zdravje in kakovost tal z izvedbo poskusov v 11 študijah po vsej Evropi, vključno z eno v Sloveniji, v sklopu katerih bodo sodelovali z deležniki v kmetijstvu. Ko bodo ugotovljeni vplivi plastike na zdravje tal, bodo na podlagi rezultatov projekta kmetje in drugi deležniki dobili orodja in smernice, kako oceniti izpostavljenost onesnaževanju s plastiko in kako lahko zmanjšajo, ali celo prenehajo uporabljati izdelke na osnovi plastike.
MINAGRIS je financiran v okviru programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020, vodi pa ga Wageningen University and Research (Nizozemska).
Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani vodi delovni paket, ki pokriva fizikalne in kemijske lastnosti tal ter slovensko študijsko območje porečja reke Save, kjer proučujejo pojav in vpliv mikroplastike na kakovost tal na izbranih slovenskih kmetijah in delili ugotovitve in dognanja raziskav z lokalnimi deležniki.
Nekaj nedavnih ugotovitev lahko preberete v:
- Soil water repellency of two disturbed soils contaminated with different agricultural microplastics tested under controlled laboratory conditions
- Impact of conventional and biobased microplastics from mulch films on soil bulk density, hydraulic conductivity and water retention in two different soil types under wetting−drying cycles
Več o projektu: