Na spletu niste nikoli prestari za prevaro – in to napadalci dobro vedo

Marcus Aurelius/Pexels
Datum objave:
S spletnimi prevarami in kibernetskimi grožnjami se vse pogosteje srečujejo tudi starejši. Zaradi manj izkušenj in večje zaupljivosti so pogosto tarča napadalcev, a niso vsi enako ranljivi – njihove digitalne veščine in potrebe se močno razlikujejo.
S tem izzivom so se soočili raziskovalci s Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Sodelovali so v mednarodni raziskavi, izvedeni v Združenem kraljestvu, v kateri so analizirali, kako digitalno pismeni starejši razumejo in uporabljajo varnostne ukrepe na spletu. Ugotovili so, da med starejšimi obstaja pet različnih profilov uporabnikov glede na njihove potrebe in znanje o informacijski varnosti. To je pomembno, ker lahko na podlagi teh profilov oblikujejo prilagojena, ciljno usmerjena izobraževanja.
Raziskava je potekala prek platforme Prolific.com, v njej pa je sodelovalo 784 oseb, starejših od 65 let, ki so že digitalno pismeni. S pomočjo prilagojenega vprašalnika, s katerim so merili dejavnike zavedanja informacijske varnosti, so dobili vpogled v njihove navade, znanje in vedenje v kibernetskem prostoru. Na podlagi zbranih podatkov so razvili okvir za prilagajanje učenja o informacijski varnosti, ki omogoča, da vsak uporabnik prejme takšno znanje, kot ga zares potrebuje. Tudi tisti starejši, ki so sicer nadpovprečno digitalno pismeni.
Če želimo, da bodo starejši res varni na spletu, jim ni najbolje idealno ponujati splošnih rešitev. Potrebujemo pametno in prilagodljivo izobraževanje, ki temelji na razumevanju njihove raznolikosti.
Članek: Fujs, D., Vrhovec, S., Hovelja, T., & Vavpotič, D. (2025). SmartICST: a smart information and cyber security training approach for older adults. Education and Information Technologies, 1-22.
Projekt je financirala ARIS - Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije, in sicer delno v okviru raziskovalnega projekta J5-3111 »e@ser | Varna uporaba pametnih naprav med starejšimi: Nasproti na izobraževanju temelječi prevenciji kibernetske kriminalitete« ter delno v okviru programske skupine P2-0426 »Digitalna preobrazba za pametno javno upravljanje«.