Vrsta študijskega programa

Magistrski

Trajanje v letih

2

Št. ECTS kreditnih točk

120

Opis programa

Diplomanti po zaključenem magistrskem študijskem programu druge stopnje Oblike govora poznajo in obvladajo temeljne zakonitosti govora nasploh, prav tako pa tudi specifike slovenskega govorjenega jezika. Na teoretični in praktični ravni so pripravljeni za govorno analizo in realizacijo besedila: od fonetične in fonološke razčlembe ter artikulacije in glasovne impostacije do govorne analize (umetniškega ali neumetniškega) besedila in cilja – priprave in uresničitve govornega akta v različnih okoljih.

Študenti dobijo strokovne napotke za pripravo na govorno sporočanje v različnih medijih, s posebnim poudarkom na poznavanju zakonitosti medija in obvladovanju tehničnih zahtev pri govorni realizaciji. Diplomanti so sposobni oblikovati pripravo zapisanega (umetniškega) besedila na govorno izvedbo v pedagoškem procesu, prav tako znajo pripravo kakovostno govorno uresničiti v šolskih okoliščinah.

Diplomanti so sposobni strokovno svetovati pri govornih izvedbah različnih besedil v različnih okoliščinah in interdisciplinarno nadgrajevati svoje znanje glede na področje svojega delovanja. Študenti se seznanijo tudi s temeljnimi načeli znanstvenega raziskovanja govorjenega jezika in z oblikovanjem (pisnih) strokovnih besedil na temo govora. Študenti dobijo širši in bolj poglobljen vpogled v govorno sporočanje oziroma kritično ocenitev le-tega, študij pa omogoča tudi strokovno primerjavo s trenutnimi ustvarjalnimi procesi in dosežki v tujini.