Vsebinska področja

Energija

Področja uporabe

Hladilne naprave in toplotne črpalke

Stanje tehnologije

Prototip v izdelavi

Intelektualna lastnina

Mednarodna patentna prijava PCT/IB2017/056804

Imetniki

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo

Interna številka

821-78/2016

Kontakt

Pisarna za prenos znanja

Andrej Černetič
Tel: +386 70 746 015
gospodarstvo@uni-lj.si

Prenesite PDF

Tehnološka ponudba (pdf, 200 KB)

Ozadje

Velika večina hladilnih naprav in toplotnih črpalk temelji na parno-kompresijski tehnologiji hlajenja, ki je precej stara (prvič je bila predstavljena že leta 1834) in še vedno okolijsko sporna in relativno neučinkovita. Obstaja sicer nekaj alternativnih tehnologij hlajenja, ki pa se zaradi različnih razlogov (še) niso izkazale kot resne alternative za široko rabo v našem vsakdanjem življenju. Ena takšnih alternativ, ki je še v zgodnji fazi razvoja, je elastokalorično hlajenje. S strani ameriškega ministrstva za energijo ter Evropske komisije je bila prepoznana kot najperspektivnejša tehnologija hlajenja prihodnosti.

Opis izuma

Izum predstavlja hibridni hladilni in ogrevalni sistem. Temelji na ideji izkoriščanja tlačne razlike parno-kompresijskega sistema, ki se uporablja za obremenjevanje in razbremenjevanje elastokaloričnih materialov, kar generira elastokalorični učinek.

Glavne prednosti

Vpeljava hibridnega sistema omogoča višje izkoristke, s tem manjšo porabo energije za delovanje sistema ter okolju prijaznejša hladilna sredstva. Hibridni sistem omogoča postopno uvajanje alternativne “zelene” tehnologije elastokaloričnega hlajenja in ogrevanja.