Jernej Ule

Dr. Jernej Ule je diplomant Bioteniške fakultete Univerze v Ljubljani, kjer je študiral molekularno biologijo. Doktoriral je nato na Rockefeller University v New Yorku, kjer se je nato tudi dvoletno podoktorsko usposabljal. Julija 2006 je v Cambridgu, UK, ustanovil samostojno raziskovalno skupino znotraj Laboratorija za Molekularno biologijo. Nato se je Aprila 2013 skupina skupaj z njim premaknila na Inštitut za Nevrologijo na Univerzi v Londonu, UCL, kjer je Jernej profesor za molekularno nevrobiologijo. Avgusta 2016 pa se je s skupino preselil na Inštitut Francisa Cricka v Londonu.
Raziskovalno se ukvarja s stiki med proteini in RNK, in predvsem z njigovo vlogo pri uravnavanju izražanja genov znotraj možganskih celic. Izsledkom njegovih raziskav lahko redno sledimo v znanstvenih revijah, kot je Nature. V eni izmed njegovih odmevnejših raziskav so raziskovali izražanje genov na 1800 možganskih vzorcih, kjer so ugotovili, kako se različne vrste celic spreminjajo tekom staranja pri ljudeh. Poleg tega se uvkarja z boleznijo motoričnih nevronov (ALS), evolucijo in razvojem možgan. Na rezultat uspešnega raziskovanja kaže tudi dejstvo, da je že dvakrat dobil finančno podporo Evropskega raziskovalnega sveta in angleškega sklada Wellcome Trust.
Poleg raziskovalnega dela je dr. Ule tudi član uredniškega odbora Biologije genoma, Evropske organizacije za molekularno biologijo (EMBO), odbora EMBO za organizacijo evropskih konferenc, in strokovne skupine za pregled Wellcome grantov. Organiziral je tudi precej konferenc, med drugim tudi EMBO delavnico na temo “RNP dynamics in development and disease” ki bo septembra 2019 v Ljubljani.