Tea Lenarčič

Tea Lenarčič je uspešna raziskovalka na Kemiskem inštitutu, odbojkarica in pianistka. Je diplomantka Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in doktorandka medicinske fakultete in se ukvarja se z molekularno evolucijo proteinske domene za vezavo na površino celic. Leta 2018 je za svoje uspešno raziskovalno delo pridobila elitno štipendijo UNESCO-Loreal Za ženske v znanosti, za uspešno opravljeno diplomsko nalogo pa Prešernovo nagrado.
Že od leta 2013 deluje znotraj Kemijskega inštituta na Odseku molekularno biologijo in nanobiotehnologijo. Tu preučuje toksične proteine NLP, ki jih od napadu na dvokaličnice uporabljajo škodljivci. To privede do gmotne škode. Izsledki raziskave pa kažejo na racionaliziranje fitofarmacevtskih sredstev, ki tarčno delujejo na nezaželene kvarljivce. Predvidevajo, da bi s tovrstnimi pripravki agronomski industriji prihranili veliko denarja, saj bi preprečili poškodbe pridelkov zaradi okužb s fitopatogenimi mikroorganizmi. Tea je svoje svoje rezultat objavila v eni izmed svetovno najuglednejših reviji Science z izredno visokim »impact factorjem«.
Tea Lenarčič pa ima poleg raziskovalne tudi umetniško in adrenalinsko plat. Obožuje igranje klavirja in različne športe, kot so odbojka, gorsko kolesarjenje, smučanje in deskanje na vodi. Že od otroštva je bila uspešna na mnogih področjih, v katerih se je preizkusila. Tako je kot gimnazijka zasedla drugo mesto na državnem pianističnem tekmovanju, hkrati pa kot članica ekipe Vital Volley intenzivno trenirala in že v drugem letniku postala članica slovenske odbojkarske reprezentance. Kljub intenzivnim treningom je tekom študija ostala članica takrat Calcit Volleyball-a in do leta 2013 tudi članica reprezentančne ekipe. V letih študija je s klubom pridobila zlato za Pokal Slovenije in v Državni odbojkarski ligi. Trikrat so prav tako prejele srebrno medaljo v Državni odbojkarski ligi in štirikrat v Pokalu Slovenije, prav tako pa osvojile bron v Srednjeevropskem pokalu VZA.
Tea je aktivno vključena tudi v dveh društvih, Slovensko biokemijsko društvo (SBD) in Društvo biofizikov Slovenije (DBS) in verjetno ne bomo zgrešili, če bomo dejali, da lahko zanjo pričakujemo bleščečo prihodnost.