Na Univerzi v Ljubljani z zaskrbljenostjo spremljamo ukrajinsko krizo. Zavedamo se, da je dogajanje v vaši državi neposredno ali posredno prizadelo številne med vami, zato si po najboljših močeh prizadevamo, da bi vas podprli in vam pomagali. Pripravili smo kratek pregled informacij, ki vam bodo v pomoč pred prihodom v Slovenijo in pozneje pri vključevanju v študij in slovensko okolje.

Subvencionirano bivanje študentov s statusom začasno razseljene osebe

  • Državljani Ukrajine, s statusom začasno razseljene osebe, lahko oddate prošnjo za bivanje v Študentskem domu za študijsko leto 2023/2024.
  • Več informacij in prijavni obrazec
  • V primeru dodatnih vprašanj se lahko obrnete na telefonski številki (01) 530 6027 in (01) 530 6028 ali na elektronski naslov pisarnazasd@stud-dom-lj.si.

Druge uporabne informacije

  • Na voljo vam je brezplačna psihosocialna pomoč. Strokovnjaki se bodo potrudili, da vam jo čim hitreje zagotovijo. Več informacij.
  • V okviru Pravne fakulteti Univerze v Ljubljani vse od pričetka vojne v Ukrajini nudimo brezplačne pravne nasvete in pomoč ukrajinskim državljanom, ki v Sloveniji zaprošajo za zaščito. Pravno informiranje v okviru Pravne klinike za begunce in tujce, pri katerem prostovoljno sodelujejo tudi študenti Pravne fakultete, poteka v organizaciji treh pedagogov (izr. prof. Samo Bardutzky, prof. dr. Saša Zagorc in as. Ana Samobor). Svetovanje poteka pretežno preko elektronske pošte in se nanaša na različne težave in vprašanja, s katerimi se posamezniki srečujejo pred prihodom v Slovenijo, ob prihodu vanjo ter pri urejanju svojega statusa. Največkrat gre za vprašanja, povezana s postopkom za pridobitev statusa začasne zaščite ter ustreznih dokumentov, in vprašanja, povezana z iskanjem ustrezne nastanitve ter finančne pomoči. Informiranje nudimo ukrajinskim in drugim študentom ter tudi ostalim osebam v stiski. Kljub mnogim nejasnostim in oviram, ki se pojavljajo v praksi, se posameznikom, ki se obračajo na nas, trudimo zagotoviti čim bolj izčrpne in jasne odgovore – pogosto se zato posvetujemo tudi z drugimi posamezniki in institucijami, ki se ukvarjajo z zagotavljanjem pomoči beguncem. Kontaktna elektronska pošta klinike: lcrf@pf.uni-lj.si.

  • Za pomoč se lahko obrnete tudi na Socialnopravno kliniko. Kontakt: as. Sara Bagari (sara.bagari@pf.uni-lj.si) in prof. dr. Grega Strban (grega.strban@pf.uni-lj.si).
     
  • Pomoč vam nudijo tudi vaši vrstniki v Študentskem svetu, ki jih lahko kontaktirate na nejc.donaval@uni-lj.si ali studentski.svet@uni-lj.si.
     
  • Če vam bo dovoljenje za bivanje v Sloveniji kmalu poteklo, pravočasno zaprosite za podaljšanje (ne pozabite, da se vloge včasih obravnavajo počasi). Če boste pri tem potrebovali pomoč, nas lahko obvestite ali poiščete pomoč na Pravni kliniki za begunce in tujce (glej zgoraj).
     
  • Smo v stalni navezi s pristojnimi institucijami v Sloveniji (Ministrstvo za zunanje zadeve, Ministrstvo za notranje zadeve, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter ukrajinskim veleposlaništvom), saj vam želimo olajšati bivanje v Sloveniji.
     
  • Vsem, ki so se zaradi vojne v Ukrajini znašli v stiski, je Slovenija pripravljena pomagati. Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov je vzpostavil vladni klicni center, kjer bodo za pojasnila glede pomoči, ki jo Slovenija nudi državljanom iz Ukrajine na voljo strokovnjaki z različnih področij. Klicni center bo deloval vse dni v tednu od 8. do 18. ure. Za klice iz Slovenije je na voljo brezplačna telefonska številka 080 41 42 , za klice iz tujine +386 1478 7530. Vzpostavljen je tudi poseben elektronski poštni naslov info.ukrajina@gov.si. Aktualne informacije in kontaktne številke so objavljene tudi na spletni strani gov.si v slovenskem angleškem in ukrajinskem jeziku.
     
  • Postopek pridobitve začasne zaščite za razseljene osebe iz Ukrajine: Oseba, ki v času trajanja začasne zaščite ob vstopu v Republiko Slovenijo izjavi, da namerava v Republiki Sloveniji zaprositi za začasno zaščito, izpolni vlogo za začasno zaščito pri policiji in predloži vsa dokazila, ki jih ima na razpolago in so pomembna za odločanje o priznanju začasne zaščite. Oseba, ki ji je priznana začasna zaščita, ima poleg pravice do začasnega prebivanja v Republiki Sloveniji tudi pravico do:nastanitve in prehrane v nastanitvenih centrih ali denarne pomoči za zasebno nastanitev, zdravstvenega varstva, dela, izobraževanja, denarne pomoči ali žepnine, združevanja družine, brezplačne pravne pomoči, obveščenosti o pravicah in dolžnostih ter do pomoči pri uveljavljanju pravic iz ZZZRO. Več informacij.
     
  • Uporabne informacije glede prihoda v Slovenijo lahko najdete tudi tukaj.
pexels-trey-musk-11399181.jpg

Pexels - Trey Mus

If you need any assistance, advice, information, or support after reading guides on this page, please contact us.

Podpora in pomoč