V nasprotju z makrodokazili, kot so na primer diplome ali licence, ki zahtevajo dolgo in poglobljeno dobo celovitega študija na akreditiranih institucijah in programih, se mikrodokazila osredotočajo na specifične nize znanj in omejenih učnih izidov, do katerih je mogoče priti v krajšem časovnem obdobju.

Kaj so mikrodokazila?

Mikrodokazila dopolnjujejo in spodbujajo usposabljanje in nujno ne nadomeščajo že vzpostavljenih oblik vseživljenjskega učenja. Vključujejo se v sisteme izobraževanja kot dopolnitev študijskih programov, nikakor pa z njimi ni mogoče pridobiti diplome, ki bi bila primerljiva z diplomo na dodiplomskem in podiplomskem študiju. Mikrodokazila so odziv na vse bolj neurejeno ponudbo usposabljanj za pridobivanje kompetenc, ki nimajo enotnega okvira za zagotavljanje kakovosti. 

Mikrodokazila odpirajo pot v inovativno učno okolje in so zato dodana vrednost utečenim oblikam poučevanja. Predstavljajo hitro odzivne oblike reagiranja na potrebe družbe, najsi gre za spopad z okoljskimi tveganji, vključujočo in strpno družbo ali prilagajanje na izzive prihodnosti s tako imenovanimi poklici prihodnosti.

Usposabljanje temelji na hitrem, sprotnem in problemsko načrtovanem uvajanju učnih vsebin in prispeva h kulturi kakovosti študija na Univerzi v Ljubljani in posodabljanju rednih študijskih programov na vseh stopnjah.

Pogosta vprašanja in odgovori

Mikrodokazilo UL je potrdilo kakovosti učenja, odličnosti prenosa znanja in pridobivanja kompetenc na zaupanja
vredni instituciji, ki prispeva k upravljanju z razvojem in tveganji našega časa ter so-snovanju poklicev prihodnosti. Uvajanje mikrodokazil v naše akademsko okolje je prvi korak k oblikovanju v prihodnost usmerjenega izobraževalnega in raziskovalnega ekosistema v Sloveniji.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)

Kontakti

email: pr-ultra@uni-lj.si