Svetovna mreža Univerze v Ljubljani, ki jo krajše imenujemo SMUL, je nastala leta 2015 kot ena od dejavnosti za dvigovanje kakovosti študijskih programov Univerze, utrjevanje njenega mednarodnega sodelovanja ter ugleda v mednarodnem prostoru. SMUL združuje s Slovenijo povezane slovenske znanstvenike, profesorje in druge ugledne osebnosti, ki delujejo v akademskem, raziskovalnem in razvojnem okolju v tujini. V mrežo je trenutno vključenih več kot 250 članov, ki delujejo na univerzah in drugih institucijah v tujini.

V okviru mreže deluje Svet SMUL, ki ga poleg predsednice, ki ga vodi, sestavljata še dva izven Slovenije delujoča člana in prorektor Univerze v Ljubljani. V mandatnem obdobju 2024-2026 Svet SMUL vodi dr. Mihaela Pavličev, evolucijska biologinja na Univerzi na Dunaju. Poleg nje so v Svet SMUL vključeni dr. Veronika Fikfak, redna profesorica mednarodnega prava in človekovih pravic na šoli za javno politiko na Univerzitetnem kolidžu v Londonu in direktorica Inštituta UCL za človekove pravice, dr. Uroš Seljak, profesor astronomije in fizike na Kalifornijski univerzi v Berkeleyju ter dr. Boštjan Markoli, prorektor Univerze v Ljubljani za kakovost in internacionalizacijo.

Univerza v Ljubljani aktivno vključuje članice in člane SMUL v svoje delovanje in hkrati spodbuja vzpostavitev stikov in povezovanje članov in članic SMUL z zaposlenimi in študenti in študentkami Univerze v Ljubljani. Člani in članice SMUL so vključeni v letna srečanja doktorske šole, konferenco za doktorske študente, komisijo za nagrado Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov prve in druge stopnje in komisijo za nagrado dr. Ane Mayer Kansky za odmevno doktorsko delo. Prav tako člani in članice SMUL gostujejo na članicah Univerze v Ljubljani ter sodelujejo v različnih raziskovalnih projektih, sodelovanje pa se spodbuja tudi preko financiranja krajših raziskovalnih projektov, ki omogočajo povezovanje slovenskih raziskovalcev v tujini in študentk in študentov Univerze v Ljubljani.

V preteklem mandatnem obdobju smo na pobudo takratnega vodstva SMUL začeli s predavanji »Znanost za vse – predstavitve dosežkov članov SMUL«, v okviru katerih člani in članice SMUL ali člani njihovih raziskovalnih skupin predstavijo rezultate svojih dosežkov in raziskav, delijo svoje izkušnje in naslavljajo aktualne družbene teme.

V letošnjem letu smo organizirali prvo mednarodno konferenco SMUL, na kateri so predavatelji iz Slovenije in tujine med drugim spregovorili o vračanju slovenskih strokovnjakov iz tujine in pomenu organiziranega znanja in univerze v sodobnem svetu ter kako lahko znanje prispeva k bolj pravični družbi.