Kako se odzvati na sodobne vizualne spodbude, na svet, nasičen s podobami in na včlenjenost številnih različnih aspektov življenja v vizualno komunikacijo, so vprašanja, ki jih pred vizualne umetnike zastavlja naš čas, prežet z informacijami in sporočili, ki segajo od vojn in nasilja do podob znanosti in bleščečega sveta popularne umetniške scene. V soočenju z vizualnimi konstelacijami, ki so ustvarjene bodisi v svetu popularne kulture, množičnih medijev ali v svetu umetnosti je za ustvarjalca v naši dobi nujen vpogled v samo notranjost družbe, njenih specifik, ki se realizirajo in so posredovane z vizualnim materialom ter njenih nevralgičnih točk, kjer so prepleteni ideološki vzorci in svet zasebnosti, svet politike in področje intime.

Kot je bilo že v 19. stoletju aktualno vodilo za tedanje modernistične slikarje, da morajo iti v korak s svojim časom, je v visokem modernizmu kreativno vodilo postal abstraktni pojem kvalitete, v našem času pa je to sodobnost, ravno tako izmuzljiv, težko določljiv kriterij slogovne, vsebinske in formalne usklajenosti z imperativi naše dobe. Umetnine mladih ustvarjalcev na tej razstavi vsekakor dokazujejo, da je soočenje z izzivi sodobne vizualne pokrajine in konfliktnega sveta z vsemi njegovimi kontradikcijami tista pot, ki zagotavlja relevantno in likovno prepričljivo izhodišče za ustvarjanje novih, inventivnih del. Razstava je zatorej izrazito raznolika, s številnimi »podskupinami« in mnoštvom individualnih pristopov, s katerimi ti slikarji in kiparji iščejo in v likovnem svetu artikulirajo svoje odzive na sodobnost in njene specifike.

Razstava bo na ogled do 25. julija 2024.

Avtorice in avtorji: Mihael Fajt, Matej Zupan, Eva Anzeljc, Jurij Hartman, Tinkara Nemec Herkess, Ana Malnar, Domen Hitrec, Ela Andlovic, Lucija Laura Schwarzbartl, Emira Bečirović, Jera Dacar, Jernej Hrovat, Žiga Kelenc

Kustos: doc. dr. Tomislav Vignjević
Koordinacija in postavitev razstave: prof. Marjan Gumilar

Produkcija: Galerija Bažato in UL ALUO