Trajnostni prehranski sistemi: ekonomski in družboslovni temelji
Datum dogodka: do
Lokacija dogodka: UL EF, splet
Udeleženci bodo tekom krajšega usposabljanja pridobili uvid v družbeno in gospodarsko okolje, v katerem deluje sistem preskrbe s hrano.
V okviru projekta ULTRA@AGRIFOOD bo potekalo krajše izobraževanje in usposabljanje z naslovom “Trajnostni prehranski sistemi: ekonomski in družboslovni temelji”. Udeleženci bodo tekom usposabljanja pridobili poglobljen in strukturiran uvid v dinamično družbeno in gospodarsko okolje, v katerem deluje sistem preskrbe s hrano.
Sistem preskrbe s hrano se korenito spreminja kot posledica različnih dejavnikov. Med njimi so taki, ki segajo daleč onkraj sistema (npr. podnebne spremembe, pandemija COVID, geopolitični pretresi in konflikti) kot tudi tisti, ki neposredno zadevajo delovanje gospodarskih subjektov v verigi preskrbe s hrano (npr. skokovit tehnološki razvoj, vključno z vse zmogljivejšo informacijsko podprtostjo poslovnih procesov, odnosi med akterji vzdolž agroživilske verige). H kompleksnosti situacije v smislu usmerjanja razvoja prehranskega sistema prispeva dejstvo, da s svojimi proizvodnimi in potrošnimi odločitvami lahko delujemo v smeri nadalnjega zaostrovanja ali pa omilitve globalne podnebne in biodiverzitetne krize. Za uspešno soočanje z naštetimi dejavniki je še posebej pomembno razumevanje širšega družbenega konteksta.
Prvi del krajšega usposabljanja in izobraževanja bo namenjen vprašanjem trajnostne preskrbe in potrošnje hrane iz družboslovne perspektive na različnih ravneh – od ravnanja posameznika do družbe v celoti. V drugem delu pa se bodo udeleženci seznanili z izzivi trajnostnega organiziranja poslovnih modelov vzdolž verige preskrbe s hrano ter obravnavali vse razsežnosti trajnostnega poslovanja gospodarskih subjektov. Slednje mora biti namreč ekonomsko učinkovito, vključujoče in okolju prijazno.
Udeleženci bodo na praktičnih primerih spoznali pomen trajnostnih inovacij na različnih ravneh verige preskrbe s hrano, načela krožnega gospodarstva in regenerativne ekonomije. Udeleženci usposabljanja bodo prav tako izdelali idejne zasnove izboljšav konkretnih poslovnih modelov in poslovnega okolja v smeri krepitve trajnosti.
Pedagoški proces (predavanja, delo v skupinah, mentorirano seminarsko delo) bo potekal v popoldansko-večernih terminih in se bo odvijal hibridno (v živo in po spletu). Srečanja v živo bodo organizirana na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, spletna interakcija pa bo potekala na platformi MS Teams. Udeleženci se bodo s potekom usposabljanja podrobneje seznanili na uvodnem srečanju, ki bo potekalo predvidoma 10. septembra na Ekonomski fakulteti v Ljubljani.
Po uspešnem zaključku usposabljanja udeleženci prejmejo potrdilo o opravljenem usposabljanju, katerega ocenjeni obseg znaša 4 ECTS.
Udeleženci potrebujejo najmanj končano srednješolsko izobrazbo in delovno znanje angleškega jezika (za morebitno uporabo tuje literature pri izobraževanju).
Prijavite se lahko preko prijavnega obrazca, najkasneje do 27. 8. 2024. Število udeležencev je omejeno.
Usposabljanje je brezplačno.
Krajše izobraževanje in usposabljanje so zasnovali strokovnjaki in strokovnjakinje treh fakultet Univerze v Ljubljani: Fakultete za družbene vede, Ekonomske fakultete in Biotehniške fakultete.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.