Izobraževanje o gozdnih ekosistemih in velikih zvereh za pedagoške delavce
Datum dogodka: do
Lokacija dogodka: UL BF
Izobraževanje se osredotoča na nadgradnjo veščin, s katerimi lahko pedagoški delavci v svoje delo vključujejo aktivnosti, povezane s temo gozda kot ekosistema, prostoživečih živali in globalnih sprememb.
Krajše izobraževanje in usposabljanje o gozdnih ekosistemih in velikih zvereh je posebej zasnovano za pedagoške delavce v šolskih in izvenšolskih ustanovah (učitelje, vzgojitelje, študente pedagoških smeri, zaposlene na CŠOD…). Izobraževanje se osredotoča na nadgradnjo veščin in znanja, s katerimi lahko pedagoški delavci v svoje delo vključujejo aktivnosti, povezane s temo gozda kot ekosistema, prostoživečih živali in globalnih sprememb, ki sledijo znanstvenim dognanjem. Na terenskem delu spoznajo aktivnosti, kako lahko poučevanje izvajajo tudi na prostem in uporabijo naravo kot lastno učilnico.
Krajše izobraževanja in usposabljanje vključuje predavanja, terenski del in samostojno delo (izdelava herbarija ter načrtovanje aktivnosti v naravi na izbrano temo in ciljno skupino), kar omogoča udeležencem pridobitev znanja, uporabo pridobljenega znanja pri pripravi seminarja in pridobivanje izkušenj na terenu.
Udeleženci bodo pridobili teoretično znanje iz naslednjih področij:
- Pomen in ekologija gozdov, vpliv njihovega upravljanja na podnebne spremembe (doc. dr. Thomas Andrew Nagel)
- Ekosistemske storitve in upravljanje gozdov v Sloveniji (dr. Tina Simončič)
- Prepoznavanje drevesnih vrst, njihove ekologije in gojenja (doc. dr. Kristjan Jarni in doc. dr. Dušan Roženbergar)
- Biologija in ekologija rjavega medveda, volka in risa (doc. dr. Hubert Potočnik)
- Interpretacija narave in didaktični pristopi (red. prof. dr. Gregor Torkar)
- Didaktični primeri na temo velikih zveri (Ana Pšeničnik)
Na terenskem delu bodo udeleženci pridobili praktične izkušnje na vodenem primeru interpretacije narave v okolici Mašuna ter obisku centra o velikih zvereh DINA Pivka:
- Ogled centra za velike zveri DINA Pivka - voden ogled s poudarkom na komuniciranju zanimivosti o velikih zvereh (Helena Mandelj Šneberger)
- Didaktika v gozdu, prilagojena za različne ciljne skupine / interpretacija narave v praksi (red. prof. Gregor Torkar)
- Vodenje po gozdu s poudarkom na interpretaciji znakov prisotnosti velikih zveri in njihovega življenjskega prostora (Jaka Črtalič)
Cilj usposabljanja je razvoj kompetenc, kot so razumevanje osnov pomena gozdov za družbo, razumevanje osnov upravljanja gozdov v Sloveniji, razumevanje osnove ekologije prostoživečih živali s poudarkom na velikih zvereh, poznavanje osnovnih bioloških značilnosti volka, medveda in risa, poznavanje vloge velikih zveri kot krovnih vrst v gozdnem ekosistemu ter pridobitev kompetence načrtovanja aktivnosti v naravi, povezane z velikimi zvermi oz. gozdnim ekosistemom za ciljno skupino.
Udeleženci, ki bodo uspešno opravili program usposabljanja (potrebna 100% prisotnost in pozitivno ocenjeno samostojno delo), bodo prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazilo, ki služi kot potrdilo o pridobljenih kompetencah, katerega ocenjeni obseg znaša 1 ECTS.
Prijavite se na naslednji povezavi, najkasneje do 20. 9. 2024: https://forms.gle/F5baz9vGtCSLR7NU8
Datumi predavanj: 24. 9. 2024 in 26. 9. 2024 (pričetek ob 16.00, lokacija UL BF)
Datum terena: 12. 10. 2024 (v primeru slabega vremena se določi nadomestni termin)
Udeležba je brezplačna.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.