Krajše izobraževanje in usposabljanje o gozdnih ekosistemih in velikih zvereh je posebej zasnovano za posameznike, ki opravljajo turistične dejavnosti, ki temeljijo na opazovanju prostoživečih živalskih vrst ali doživljanju njihovega habitata (turistični vodniki, lovci). Osredotoča se na odgovorno in trajnostno izvajanje programov spoznavanja in opazovanja velikih zveri v naravnem okolju, s poudarkom na osnovnih vidikih biologije, ekologije in vedenja vrst, dejavnikih, ki vodijo v njihovo habituacijo, prepoznavanju znakov prisotnosti velikih zveri v naravi in odgovornih praksah v turizmu.

Izobraževanje vključuje predavanja, terenski del in samostojno delo (načrt turističnega programa povezanega z velikimi zvermi, za izbrano ciljno skupino ter krajša predstavitev), kar omogoča udeležencem pridobitev znanja, uporabo pridobljenega znanja pri pripravi seminarja in pridobivanje izkušenj na terenu.

Udeleženci bodo pridobili teoretično znanje iz naslednjih področij:

  • Pomen in ekologija gozdov, vpliv njihovega upravljanja na podnebne spremembe (doc. dr. Thomas Andrew Nagel)
  • Ekosistemske storitve in upravljanje gozdov v Sloveniji (dr. Tina Simončič)
  • Prepoznavanje drevesnih vrst, njihove ekologije in gojenja (doc. dr. Kristjan Jarni in doc. dr. Dušan Roženbergar)
  • Biologija in ekologija rjavega medveda, volka in risa (doc. dr. Hubert Potočnik)
  • Interpretacija narave in didaktični pristopi (red. prof. dr. Gregor Torkar)
  • Nepotrošna raba velikih zveri v turizmu (dr. Irena Kavčič)
  • Primeri dobre prakse – Zavod Kočevsko (Nevenka Klun)

Na terenskem delu bodo udeleženci pridobili praktične izkušnje na vodenem primeru interpretacije narave v okolici Mašuna ter obisku centra o velikih zvereh DINA Pivka:

  • Ogled centra za velike zveri DINA Pivka – voden ogled s poudarkom na komuniciranju zanimivosti o velikih zvereh (Helena Mandelj Šneberger).
  • Didaktika v gozdu, prilagojena za različne ciljne skupine, interpretacija narave v praksi (red. prof. Gregor Torkar).
  • Vodenje po gozdu s poudarkom na interpretaciji znakov prisotnosti velikih zveri in njihovega življenjskega prostora (Jaka Črtalič).

Cilj usposabljanja je razvoj kompetenc, kot so razumevanje osnov pomena gozdov za družbo, razumevanje osnov upravljanja gozdov v Sloveniji, razumevanje osnove ekologije prostoživečih živali s poudarkom na velikih zvereh, poznavanje osnovnih bioloških značilnosti volka, medveda in risa, poznavanje vloge velikih zveri kot krovnih vrst v gozdnem ekosistemu ter pridobitev kompetence načrtovanja aktivnosti v naravi, povezane z velikimi zvermi oziroma gozdnim ekosistemom za ciljno skupino, upoštevajoč smernice za odgovorno ravnanje v turizmu.

Udeleženci, ki bodo uspešno opravili program usposabljanja (potrebna je 100 odstotna prisotnost in pozitivno ocenjeno samostojno delo), bodo prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazilo, ki služi kot potrdilo o pridobljenih kompetencah, katerega ocenjeni obseg znaša 1 ECTS.

Datumi predavanj: 24. 9. 2024 in 26. 9. 2024 (pričetek ob 16.00,  lokacija UL BF)

Datum terena: 12. 10. 2024 (v primeru slabega vremena se določi nadomestni termin)

Prijavite se na naslednji povezavi, najkasneje do 20. 9. 2024: https://forms.gle/g5gwk9YNbBhLHCTV6

Udeležba je brezplačna.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)