O razstavi

Razstava Baušpil temelji na magistrskem delu Tasje Videmšek, navdihnjenem z zgodovinsko, tekstilno in arhitekturno dediščino Bauhausa. Videmšek se naslanja na dediščino zelo uspešne tkalske delavnice znotraj te vplivne šole, iz katere izhajajo pomembna imena na področju tekstilnega oblikovanja 20. stoletja – Gunto Stölzl, Anni Albers, Margarete Köhler in Marli Ehrman, ter na Triadni balet Oskarja Schlemmerja, kii je temeljil na osnovnih barvah in abstraktnih oblikah telesa, ki izhajajo iz otroških lesenih lutk. Avtorica se je v delu poleg sodobne digitalne kolekcije t. i. »all-over« vzorcev za tekstilije posvetila tudi izdelkom za  opremo otroške sobe ter s tem osvetlila pomembnost eksperimentalnosti in proste nestrukturirane igre, ki ju je gibanje Bauhaus poudarjalo v času, ko je delovalo v Weimarju (1919–1925).

Razstava ne postavlja na ogled le tekstilnih izdelkov, temveč odpira pomembno temo povezovanja in izgradnje skupnega prostora, saj se na njej povežeta tekstilna in arhitekturna misel oblikovalke Tasje Videmšek in arhitektke Urške Sadar. Kot sodoben hommage à African Chair, ki v kontekstu Bauhausa velja za primer povezovanja študijskega procesa lesarske in tkalske delavnice, pa tudi dveh velikih imen, arhitekta Marcela Breuerja in tekstilne oblikovalke Gunte Stölzl, se na razstavi odpira pogled na modularne, gibljive lesene konstrukcije, spojene z unikatnimi 3D-tiskanimi elementi, povezanimi z mehkimi tekstilnimi opni intenzivnih vzorcev.

Preprosta geometrična konstrukcija ustvarja abstraktno in hkrati funkcionalno okolje, v katerem se razvija živahen dialog med tekstilom in modularno zgrajenim arhitekturnim prostorom. Strukture so pri tem več kot le okvirji – so dinamični elementi, ki oblikujejo dom različnih igrivih likov. Postavitev odseva Bauhausovo naklonjenost osnovnim barvam in geometrijskim oblikam ter predstavlja sodobno interpretacijo združevanja funkcionalnosti, estetike in inovacije, ključnih značilnosti gibanja Bauhaus. Kontrasti, ki se oblikujejo v materialih, oblikah in asimetriji polno-praznega prostora, vabijo tako mlajše kot starejše k aktivnemu raziskovanju okolja razstave ter odkrivanju odnosov med funkcijo, domišljijo in igro.

V sorazmerno slabo tekstilno artikuliranem slovenskem prostoru razstava Baušpil omogoča predstavitev kreativne in mednarodno nagrajene študentke domačemu občinstvu ter odpira prostor novim ustvarjalnim povezavam znotraj tekstilnega oblikovanja in arhitekture.

Dobrodošli v veliko, mehko, zabavno in pisano eksperimentalno igralnico!

Avtorici razstave: Tasja Videmšek in Urška Sadar
Mentorica: izr. prof. Katja Burger Kovič
Kuratorka MGBS: Hana Čeferin
Produkcija: Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani