Digitalno zgodovinopisje
Datum dogodka: do
Lokacija dogodka: UL FF, UL PEF, UL FE
Usposabljanje se osredotoča na pridobivanje veščin in osvajanje orodij s področja digitalnih tehnologij ter metod za potrebe preučevanja in predstavitve preteklosti in kulturne dediščine. Udeleženke in udeleženci bodo osvojili specifična digitalna znanja in spretnosti, ki jih bodo lahko uspešno uporabili za usmerjanje digitalnega prehoda v javnih in nevladnih organizacijah.
Krajše izobraževanje in usposabljanje se osredotoča na pridobivanje veščin in osvajanje orodij s področja digitalnih tehnologij in metod za potrebe preučevanja in predstavitve preteklosti in kulturne dediščine.
Učni program usposabljanja naslavlja probleme in izzive razmaha digitalizacije v znanstvenih in strokovnih institucijah (arhivi, muzeji, raziskovalni inštituti, knjižnice, univerze in nevladne organizacije) oziroma na področju strok, ki se ob zgodovini posvečajo analizi in predstavitvi preteklosti (arheologija, kulturologija, sociologija, antropologija in muzeologija). S tovrstnim razmahom je zvezana vse večja potreba po interdisciplinarnih znanjih, ki presegajo konvencionalne metodološka znanja in konkretne pridobljene veščine diplomantk in diplomantov. Nepovratnost digitalnega prehoda na področju proučevanja preteklosti in s tem povezanih potreb po novih znanjih med drugim potrjuje dejstvo, da večina podatkov, ki jih sodobne družbe ustvarjajo v zadnjih dveh desetletjih, nastaja v digitalni obliki in v tej obliki tudi konča v arhivih.
Usposabljanje je zasnovano za diplomantke in diplomante (pa tudi za študentke in študente) humanističnih in družboslovnih smeri, ki delujejo v javnih oziroma zasebnih znanstvenih ter strokovnih institucijah oziroma v nevladnih organizacijah. V okviru učnega programa bodo udeleženke in udeleženci osvojili specifična digitalna znanja in spretnosti, ki jih bodo lahko uspešno uporabili za usmerjanje digitalnega prehoda v javnih in nevladnih organizacijah.
V učnem programu usposabljanja je predvidena kombinacija predavanj in praktičnega skupinskega in samostojnega dela. Udeleženke in udeleženci bodo pridobili na teoretičnem znanju utemeljene praktične veščine v okviru naslednjih vsebinskih sklopov:
- Ustvarjanje digitalnih virov (asist. Mihael Ojsteršek)
- Tematsko modeliranje in korpusnojezikoslovne metode za analizo podatkov (asist. Kristina Pahor de Maiti Tekavčič in dr. Ajda Pretnar Žagar)
- Uporaba podatkov zračnega laserskega skeniranja v zgodovinopisju (Lidar) (izr. prof. dr. Dimitrij Mlekuž Vrhovnik)
- Izbrane metode digitalnega zgodovinopisja (dr. Wolfgang Göderle)
- Digitalna orodja za vizualizacijo podatkov, interaktivnost gradiv, pripovedovanje zgodb in sodelovalno delo (asist. dr. Matej Zapušek)
- Videoprodukcija (asist. Klemen Pečnik)
- Orodje Zotero (izr. prof. dr. Bojan Balkovec)
- Poznavanje osnov data managementa in zgodovinopisja (doc. dr. Ana Cergol Paradiž)
Usposabljanje bo potekalo v hibridni obliki, tj. deloma v živo in deloma v spletnem učnem okolju, ter s pomočjo dostopa do internih študijskih gradiv, ki bodo udeleženkam in udeležencem na voljo v spletnem učnem okolju.
Udeleženci, ki bodo uspešno opravili program usposabljanja, bodo prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazilo, ki služi kot potrdilo o pridobljenih kompetencah, katerega ocenjeni obseg znaša 6 ECTS.
Datumi predavanj: od 15. oktobra do 15. januarja v popoldanskem času (lokacija UL FF, UL PEF, UL FE).
Podrobnejše informacije so dostopne na spletni strani.
Prijavite se na naslednji povezavi, najkasneje do 10. 10. 2024.
Udeležba je brezplačna.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU