Progam bo vključeval predstavitev znanstvenih dognanj, teorij in podatkov, povezanih s starostjo, razpravo z udeleženci, skupinsko delo in analizo umetniških (filmskih, literarnih …) in anekdotičnih zgodb o starosti. Prvi del programa bo namenjen razvoju gerontološkega in sociološkega mišljenja o starosti ter kompetenc, ki so potrebne za dobro starost v 21. stoletju (kritično mišljenje, prepoznavanje starostne diskriminacije, razumevanje družbenih problemov ipd.). Drugi del programa se bo oblikoval v skladu z željami udeležencev in bo pokrival tematike kot so: psihosocialni razvoj v starosti, ljubezen in intimnopartnersko življenje po upokojitvi, starost v umetnosti, kulturi in medijih, življenjske zgodbe staranja znanih literatov, umetnikov in politikov (npr. Churchill, Gandi, Tolstoj, Goethe). Udeleženci bodo imeli možnost spoznati znanstveno raziskovanje in se preizkusiti v kvalitativnem raziskovanju. Pri izvajanju dejavnosti bo poudarek na mreženju in krepitvi trajnih medosebnih vezi pri udeležencih programa, s čimer si bo program prizadeval k vzpostavljanju močnejše socialne mreže v starosti.

Predavatelj

asist. dr. Otto Gerdina

Začetek

sreda, 6. 11. 2024, ob 10.00

Način izvedbe

v živo

Kraj

Center Rog, Trubarjeva cesta 72, učilnica UL

Obseg

20 ur

Srečanja

enkrat tedensko po dve pedagoški uri

Oblika dela

študijski krožek 

Reference predavatelja

Otto Gerdina je sociolog in raziskovalec na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Ukvarja se medijskimi podobami starosti v slovenskih časopisih in z javnimi stališči, povezanimi s starostjo, staranjem in starimi ljudmi. Na temo starosti in staranja je napisal in uredil več strokovnih in znanstvenih del ter konferenčnih prispevkov. Aktivno sodeluje v domačih in mednarodnih znanstvenih združenjih, od leta 2023 je vodja Sekcije za sociologijo časa, ki deluje pod okriljem Slovenskega sociološkega društva, član odbora sekcije za sociologijo staranja pri Mednarodnem sociološkem združenju (ISA) in mednarodnega omrežja PAAR-net, kjer sodeluje pri razvoju participatornih raziskovalnih pristopov, ki vključujejo stare ljudi. V letih 2018-2020 je sodeloval v evropskem omrežju za zmanjševanje socialne izključenosti v starosti ROSEnet in pri ustanovitvi mreže za boj proti revščini EAPN Slovenija. Doslej za svoje delo prejel več nagrad, med njimi študentsko Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani (2017).

Cena za udeležence

brezplačno

Prijavnica

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • RS MVZI
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • UL
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)