Razmnoževanje rastlin v in vitro razmerah
Datum dogodka: do
Lokacija dogodka: UL BF
Krajše izobraževanje in usposabljanje je namenjeno slušateljem, ki si želijo pridobiti veščine za kompleksno vegetativno (klonsko) razmnoževanje rastlin, ki predstavlja osnovo za optimalno načrtovanje proizvodnje.
Interes za tovrstno razmnoževanje rastlin vključuje več nivojev pridelave, od vrtičkarske, ekološke, integrirane do konvencionalne. Proizvodnja lastnega sadilnega materiala zahteva hitro in ekonomično razmnoževanje sadik ob ustrezni ohranitvi izvornega genotipa sorte oziroma strokovno primerni vzdrževalni selekciji. Biotehnološki postopki omogočajo zelo kontrolirano in ekonomično razmnoževanje rastlin ne glede na rastno dobo.
Udeleženci bodo pridobili kompetence s tehničnimi zahtevami vzgoje rastlin in vitro, s pogoji za optimalno rast donorskih rastlin, z laboratorijskim prostorom ter s karakteristiko opreme in aparatur za aseptično manipulacijo rastlinskih tkiv ter s komorami za gojitev rastlinskega materiala. Pridobili bodo tudi veščine priprave gojišč z optimalno sestavo, s posebnim poudarkom na pravilnem izboru fitohormonov, glede na izbrane izsečke in doseganje najuspešnejše aksilarne razvojne poti. Sledila bo iniciacija kulture, razmnoževanje poganjkov, razrez, subkultivacija, izdolževanje, koreninjenje in vitro, koreninjenje in vivo ter aklimatizacija. Udeleženci se bodo seznanili s specifikami direktne organogeneze in ohranjanja primarnega genotipa, kritičnimi točkami in vitro klonskega razmnoževanja, pojavom okužb in njihove kontrola, prepoznavanju in zmanjšanju hipersenzibilnosti in hiperhidracije.
Po končanem usposabljanju bodo udeleženci znali samostojno načrtovati in vzpostaviti vse faze mikropropagacije ter voditi celoten delovni proces od zasnove aseptične kulture, subkultivacije poganjkov, koreninjenja aseptičnih poganjkov in aklimatizacije do sadike, ki je končni rezultat mikropropagacije in je primerna tudi za trženje.
Usposabljanje je namenjeno gojiteljem okrasnih rastlin (lončnic, balkonskega in rezanega cvetja), pridelovalcem hrane in krme ter predstavnikom javnih organizacij, ki naslavljajo zavarovana in nezavarovana rastišča divjih sorodnikov kmetijskih rastlin in divjih rastlin uporabnih za neposredno prehrano.
Udeleženci, ki bodo uspešno opravili usposabljanje, bodo prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazilo v višini 2 ECTS, ki služi kot potrdilo o pridobljenih kompetencah. Usposabljanje bo potekalo enkrat tedensko.
Prijavite se lahko preko prijavnega obrazca do zapolnitve mest oziroma najpozneje do 12. februarja 2025. Število udeležencev je omejeno. O sprejemu vaše prijave vas bodo obvestili po elektronski pošti v roku treh delovnih dni od prejema vaše prijave.
Usposabljanje je brezplačno.
Več informacij o krajšem izobraževanju in usposabljanju.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.