Migracijske poti so lahko dolge tudi čez nekaj tisoč kilometrov, in kljub desetletjem opazovanja ptic selivk in v zadnjih 20 letih tudi sledenja z GPS napravami, ekologi še vedno ne vedo točno, kako ptice navigirajo na teh dolgih poletih, da najdejo pravo pot. Ena od možnosti je, da zaznajo vrednosti zemeljskega magnetnega polja in uporabljajo te vrednosti za navigacijo. V predstavitvi bo dr Urška Demšar predstavila, kako lahko geomagnetno navigacijo ptic selivk raziskujemo s pomočjo satelitskih podatkov o zemeljskem magnetnem polju in metod za analizo gibanja. 

Za udeležbo na dogodku se je potrebno predhodno prijaviti preko spletnega obrazca. Predstavitev bo potekala v slovenskem jeziku preko Zoom aplikacije.

Dr Urška Demšar je izredna profesorica (senior lecturer) iz geoinformatike in vodja inštituta za prostorsko podatkovno znanost (spatial data science) Bell-Edwards Geographic Data Institute (BEGIN) na Univerzi v St Andrewsu na Škotskem. Po študiju matematike na Univerzi v Ljubljani je doktorirala iz geoinformatike na Kraljevem inštitutu za tehnologijo (Kungliga Tekniska Högskolan) v Stockholmu na Švedskem. Kot postdoktorska raziskovalka je delovala na Univerzu v Maynoothu na Irskem, od leta 2012 pa dela na Fakulteti za geografijo in trajnostni razvoj na Univerzi v St Andrewsu, kjer od 2018 vodi BEGIN. Dr Demšar razvija nove analitične metode za prostorsko-časovne podatke in se ukvarja predvsem z metodami za analizo podatkov o gibanju, na primer trajektorij, pridobljenjih z GPS sledenjem. Pri tem sodeluje z raziskovalci iz drugih področij, ki preučujejo gibanje, na primer s strokovnjaki za urbano mobilnost in z ekologi, ki raziskujejo gibanje živali. Njena vizija je pokazati, da so najnovejše metode podatkovne znanosti, vključno s strojnim učenjem, sposobne najti rešitve najtežjih problemov v gibalni ekologiji, kot je na primer študij selitvene navigacije.

Priložnost za gostovanje doktorskih študentk in študentov pri dr Urški Demšar na Univerzi v St Andrewsu na Škotskem

Dr Urška Demšar z veseljem sprejme motivirane doktorske študente in študentke, ki se ukvarjajo z analitičnimi metodami za prostorsko-časovne podatke, analizo podatkov v gibanju ter gibalno ekologijo (kot npr. selitveno navigacijo). Sorodna področja pokrivajo Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani (geoinformatika), Fakulteta za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani (transport/promet), Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani (ekologija in biodiverziteta), Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani in Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani (podatkovna znanost). Predvideno je, da študent-ka v času obiska dela na svojem projektu, dr Urška Demšar pa pri tem pomaga z nasveti in usmeritvami. Možna je tudi priprava skupnega članka.

Na Univerzi St Andrews nudijo različne dogovore za gostujoče študente in študentke. Obisk lahko traja od 1 do 12 mesecev. Potrebno je tudi plačilo pristojbine, ki se lahko na podlagi prošnje zniža. Več informacij o možnostih gostovanja je na voljo tukaj.

Zainteresirane doktorske študentke in študente vabimo, da pošljejo kratek življenjepis, motivacijsko pismo in kratek opis svojega raziskovalnega dela na smul@uni-lj.si.

Možnosti financiranja

Za izvedbo gostovanja je možno koristiti tudi sredstva Erasmus+, ki doktorskim študentom in študentkom omogočajo, da del rednih študijskih obveznosti, praktičnega usposabljanja, raziskovalnega dela ali pripravo doktorske naloge na tretji stopnji študija namesto na matični instituciji opravijo na instituciji v tujini. Doktorski študenti in študentke gredo lahko na izmenjavo za študij/prakso od 2 do 12 mesecev, prav tako gredo lahko na prakso kot mladi diplomanti. Poleg tega imajo tudi možnost kratkoročne doktorske mobilnosti, katere fizični del traja od 5 do 30 dni. Več informacij si lahko ogledate tukaj. Za mobilnost Erasmus+ se je potrebno prijaviti na članici UL (akademiji / fakulteti), na katero je študent-ka vpisan-a.

Kontakt na rektoratu UL:

Prav tako je možno koristiti sredstva Javnega razpisa za sofinanciranje gostovanj slovenskih strokovnjakov iz tujine na slovenskih visokošolskih zavodih in raziskovalnih organizacijah ter študijskih oziroma znanstvenih obiskov študentov v tujini, ki omogoča 3 do največ 10 tedenski študijski obisk v tujini. Sredstva je možno uveljavljati za gostovanja ali študijske obiske, ki se pričnejo v obdobju od 1. 1. 2025 do vključno 31. 12. 2025. Več informacij ter pogoji za prijavo so objavljeni na tej povezavi.