Razstava zaključuje pilotni projekt predstavitve del iz Umetniške zbirke UL ALUO in je hkrati prva v nizu dogodkov letošnjega praznovanja 80-letnice UL ALUO. 

Projekt je vodila Nadja Zgonik, koordinator je bil Gregor Kokalj, svetovalec za področje grafike Admir Ganić. Razstavo pa so zasnovali študentke in študenti UL ALUO z Oddelka za oblikovanje vizualnih komunikacij, Oddelka za restavratorstvo in Oddelka za slikarstvo. 

 

Več o razstavi 

V središču razstave Avtorice v e-knjigi 100 študentskih grafičnih listov predstavnic ljubljanske grafične šole: Tinca Stegovec, Adriana Maraž, Metka Krašovec in Zora Stančič: iz Umetniške zbirke UL ALUO so dela, procesi in postopki, ki smo jih izpeljali v multidisciplinarni skupini študentk in študentov pod mentorskim vodstvom v drugi polovici leta 2024 na UL ALUO. To je bil pilotski projekti, katerega cilj je bil izid e-knjige, ki naj predstavi dela iz Umetniške zbirke UL ALUO. Njeno središče je zbirka študentskih grafik, ki danes šteje že skoraj 85.000 del. Nastajati je začela leta 1946, takoj po ustanovitvi akademije, ki letos praznuje osemdesetletnico. Ker je to njen najpomembnejši del, povezan z začetki akademijskega poučevanja, smo se odločili, da predstavitev začetka sistematičnega urejanja Umetniške zbirke UL ALUO začnemo z medijem grafike. 

S prvo e-knjigo smo se posvetili najpomembnejšim grafičnim ustvarjalkam, ki so študirale na akademiji, in so bile vključene v grafično gibanje, ki ga poznamo pod pojmom ljubljanska grafična šola, ki je Ljubljano povzdignilo med svetovno pomembne grafične centre. Ta besedna zveza je bila od začetka sedemdesetih let dvajsetega stoletja dalje bila sinonim za odličnost, tehnično izbrušenost, natančno izdelavo grafičnih listov in lastnoročno tiskanje, kar je v veliki meri sooblikovala prav UL ALUO. Za predstavitev ustvarjalk z orisi njihovih ustvarjalnih osebnosti in razčlembami grafičnih del, smo se odločili zato, da bi to izrazito manjšino v preteklih zgodovinskih obravnavah tokrat postavili v glavno vlogo. Poudariti smo želeli njihovo odličnost, s katero so presegale svoje kolege tako po tehnični plati kot po inventivnosti.  

Rezultat projekta je kot primer povezovanja med umetnostjo, humanistiko in znanostjo dobro izhodišče za nadaljnje delo, saj povezuje refleksijo lastnega pedagoškega dela z raziskovanjem preteklih umetnostnih postopkov in konceptov ter kritičnim vrednotenjem umetniških dosežkov. 

Vodja razstavnega projekta: Gregor Kokalj, Nadja Zgonik  
Zasnova: Tim Topič, Nia Gombač 
Pregled gradiva: Urh Tacar  
Besedila: Ana Kocjančič, Nadja Zgonik 
Dokumentacija: Eva Koren, Nika Mlakar   
Grafično oblikovanje: Eva Popit, Nia Gombač (mentor Jernej Kejžar) 
Ilustracije: Žiga Sever 
Postavitev razstave: Tim Topić, Maruša Pajnič, Eva Koren, Nika Mlakar  
Produkcija: UL ALUO in Rektorat UL  

Umetniška dela na razstavi so iz Umetniške zbirke UL ALUO in iz zasebne zbirke Romane Bernik Gostič. 

Monografija, iz katere razstava izhaja, je rezultat Razvojnega stebra financiranja (RSF) za področje umetnosti: uvajanje in razvoj odprtih izobraževalnih virov znotraj pedagoškega procesa (A.II.1).