Tradicionalni 49. Skok čez kožo

Teja Medvešček
Datum dogodka:
Lokacija dogodka: Grand hotel Union, Miklošičeva cesta 1, 1000 Ljubljana
Tradicionalni Skok čez kožo bo letos že 49. leto zapored združil študente, profesorje, stanovske kolege in strokovnjake z različnih področij montanističnih ved. Poleg simboličnega sprejema novih članov v montanistično skupnost bodo v okviru dogodka potekala tudi strokovna posvetovanja, ki bodo osvetlila pomen študija in industrije materialov in metalurgije ter aktualne izzive na področju rudarstva, geotehnologije, reciklaže in trajnostne rabe surovin. Dogodek tako povezuje bogato tradicijo z aktualnimi vprašanji prihodnosti stroke.
Skok čez kožo ima dolgoletno tradicijo in sega vse do leta 1923, ko je bil prvič organiziran v okviru Univerze v Ljubljani. Gre za dogodek, ki ga vsaki dve leti pripravijo študentje rudarstva, geotehnologije, metalurgije, materialov in geologije skupaj z zaposlenimi na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. V dopoldanskem času se bo odvil mali Skok čez kožo, kjer bo 10 skakačev, na slavnostnem velikem Skoku čez kožo pa bo v montanistične vrste simbolično sprejetih še dodatnih 13 skakačev. Stanovska skupnost bo tako bogatejša za 23 novih članov. Sestavni del tradicije Skoka čez kožo pa sta tudi strokovni posvetovanji, ki jih letos organizirajo v petek, 11. aprila 2025, v prostorih UL NTF.
Posvetovanje z naslovom "Pomen študija in industrije materialov" bo osvetlilo vlogo industrije materialov pri tehnološkem razvoju v EU in Sloveniji, pomen reciklaže v aluminijski industriji, izzive in priložnosti študija materialov ter zanimiv primer povezovanja strokovnega znanja z ekstremnimi preizkušnjami v visokogorju.
16. znanstveno posvetovanje rudarskih, geotehnoloških in okoljskih strokovnjakov ter 21. znanstveno posvetovanje "Gospodarjenje z odpadki GzO'25 – Urbano rudarjenje", ki bosta letos izvedeni sočasno, soorganizirata Slovensko rudarsko društvo inženirjev in tehnikov (SRDIT) ter Geološki zavoda Slovenije pod pokroviteljstvom Ministrstva za naravne vire in prostor Republike Slovenije in Mestne občine Ljubljana. Posvetovanji bosta naslovili aktualne izzive in inovativne rešitve na področju rudarstva, geotehnologije in varstva okolja. Poseben poudarek bo namenjen optimizaciji in digitalizaciji procesov, zelenemu prehodu, zmanjševanju vplivov na okolje, sanaciji degradiranih območij ter uporabi sodobnih tehnologij za trajnostno rabo mineralnih in odpadnih surovin.
Pomen montanistične stroke v Sloveniji
Montanistične vede – rudarstvo, geotehnologija, metalurgija, materiali in geologija – so bile skozi zgodovino ključne za gospodarski in infrastrukturni razvoj Slovenije. Danes se njihova vloga spreminja, a ostaja izjemnega pomena pri iskanju trajnostnih rešitev za pridobivanje in reciklažo surovin, varovanje okolja in razvoj novih materialov. S povezovanjem znanstvenih dognanj, industrije in mladih strokovnjakov se krepi konkurenčnost slovenskega gospodarstva ter odgovoren odnos do naravnih virov. Skok čez kožo tako ni zgolj simbolni prehod v stanovsko skupnost, temveč tudi opomnik, da so znanje, inovacije in tradicija ključni za prihodnost montanističnih strok.