Skeptiki v pubu #3: Kvantne tehnologije
Datum dogodka:
Lokacija dogodka: Lokal Pritličje Mestni trg 2, Ljubljana
Na tretjem dogodku serije Skeptiki v pubu, ki jo pripravljamo v sodelovanju z zavodom Znanost na cesti, bomo z raziskovalci UL Levom Vidmarjem, Zalo Lenarčič in Petrom Jegličem razpravljali o kvantnih tehnologijah.
Dr. Leva Vidmarja bomo izzvali, naj 10-letniku razloži, kaj je kvantna fizika in zakaj se zdi fizikom tako zanimiva. Dr. Zala Lenarčič nam bo zaupala, zakaj so pomembna nova kvantna stanja, Dr. Petra Jegliča bomo vprašali, kako daleč je kvantni računalnik njegovega podjetja Atom Quantum Labs.
Dogodek bo povezala Renata Dacinger.
Prof. dr. Lev Vidmar
Prof. dr. Lev Vidmar deluje na Institutu Jožef Stefan in Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, ukvarja se s temeljnimi vprašanji v večdelčni kvantni fiziki. S pomočjo konceptov kvantne dinamike in kaosa, termalizacije in kvantne prepletenosti želi postaviti osnove za razumevanje razlik med fazami snovi, kot so prevodniki in idealni izolatorji, ter snovi, ki shranjujejo ali ne shranjujejo kvantne informacije.
Dr. Zala Lenarčič
Dr. Zala Lenarčič je vodja mednarodne skupine za neravnovesne disipativne kvantne sisteme na Oddelku za teoretično fiziko Instituta “Jožef Stefan”. Raziskuje večdelčne kvantne sisteme izven ravnovesja. Poskuša razumeti obnašanje kvantne snovi in napovedati, kako z neravnovesnimi protokoli na materialih, kvantnih simulatorjih in kvantnih računalnikih stabilizirati nova kvantna stanja z eksotičnimi lastnostmi, ki bi jih lahko nekoč uporabljali v kvantnih tehnologijah.
Dr. Peter Jeglič
Dr. Peter Jeglič je vodja Laboratorija za hladne atome in Laboratorija za kvantno prepletenost na Institutu “Jožef Stefan” ter soustanovitelj spinout podjetja Atom Quantum Labs, ki razvija kvantne računalnike in senzorje. Zanimajo ga kvantni pojavi, kot sta Bose-Einsteinova kondenzacija in superprevodnost, in kvantne tehnologije z atomi.