Doseganje trajnosti in krožnosti v prehranskem sistemu zahteva kvalitativni preskok ne le v zasnovi tehnoloških procesov, temveč tudi v organizaciji in načrtovanju celotne snovno-energetske verige. Krajše izobraževanje in usposabljanje je zato zasnovano v treh sklopih:

  1. Načela prehranskih sistemov
  2. Krožnost na prepletu snovnih in energijskih tokov, obnovljivi viri in
  3. Energetska učinkovitost in pridelava hrane, ki zakrožijo tehnične in naravoslovne temelje prehranskih sistemov.

V prvem sklopu se bodo udeleženci seznanili s temelji strateškega okvira prehranskih sistemov, idejo trajnostnega kmetovanja ter varovanja narave in pomembnosti lokalne pridelave ter novih prehranskih trendov. V drugem sklopu bo predstavljena ideja snovne učinkovitosti s poudarkom na stranskih produktih na koncu življenjske dober ter s tem vpeljava tehnologij za konverzijo biogenih odpadkov, ki je dodatno poglobljena z sistemskim vidikom upravljanja snovno-energetskih sistemov in specifičnih tehnologij za energetsko izrabo odpadnih snovnih tokov. V tretjem sklopu bo poudarek na analizi obnovljivih virov energije, energetski učinkovitosti v stavbah ter regulativi in nacionalni strategiji na področju oskrbe z energijo ter umeščanja kapacitet za pridobivanje energije v okolje, ki je povezano s prehranskimi sistemi.

Srečanja v živo bodo potekala na Biotehniški fakulteti UL, spletna predavanja pa na platformi Webex. Poleg predavanj usposabljanje vključuje tudi delo v skupinah in seminarsko delo. 

Udeleženci potrebujejo najmanj končano srednješolsko izobrazbo in delovno znanje angleškega jezika (za morebitno uporabo tuje literature pri izobraževanju).

Udeleženci, ki bodo uspešno opravili krajše izobraževanje in usposabljanje, bodo prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazilo v višini 4 ECTS, ki služi kot potrdilo o pridobljenih kompetencah. 

Prijavite se lahko preko prijavnega obrazca do 4. maja 2025. Število udeležencev je omejeno. Usposabljanje je brezplačno.

Za dodatne informacije se lahko obrnete na: marija.tomsic@bf.uni-lj.si

Izobraževalne programe so pripravili in jih bodo izvajali trije projektni partnerji Univerze v Ljubljani: Biotehniška fakulteta, Elektrotehniška fakulteta, Fakulteta za strojništvo.

 

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • RS MVZI
  • UL
  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)