Vsebina in termina delavnic

Na vsaki od delavnici boste imeli priložnost ustvariti svojo botanično ilustracijo – od prve skice do končne ilustracije v tehniki akvarela. Skupaj bomo raziskali, kako se lotiti opazovanja rastlin, katere značilnosti izpostaviti in kako jih natančno prenesti na papir. Nato boste risbo pobarvali z akvareli in spoznali osnove te slikarske tehnike. Delavnici sta primerni tako za začetnike oz. začetnice kot za tiste z nekaj več izkušnjami na področju ilustracije. Za vse potrebno – papir, barve in čopiče – bo poskrbljeno, lahko pa s seboj prinesete svoje najljubše materiale.

Razpoložljiva termina:

  • ponedeljek, 12. 5. 2025, med 14. in 18. uro
  • sreda, 14. 5. 2025, med 14. in 18. uro

Udeležba na delavnicah je brezplačna, nanju pa se je potrebno prijaviti.

Delavnici sta namenjeni študentom in študentkam, vsem zaposlenim ter alumnom UL.

Prijavnica je dostopna v portalu POPR.

Vabljeni vsi, ki vas zanima narava, risanje, miren ustvarjalni proces ali preprosto nekaj ur, posvečenih pozornemu pogledu in delu z rokami.

O izvajalki

Sanja Žagar

Sanja Žagar je ilustratorka, ki živi in ustvarja na Jezerskem, v neposrednem stiku z naravo, ki ji pogosto služi kot navdih. Najbolj jo navdušujeta knjižna in botanična ilustracija, saj jo že od nekdaj privlačita svet zgodb in tiho opazovanje narave. Leta 2020 je z odliko magistrirala na UL Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO), kjer je za svoje magistrsko delo prejela Svečano listino UL za najboljše študijske dosežke.

Njeno delo je bilo prepoznano z več nagradami, med drugim s Pohvalo žirije za mladega ustvarjalca na 12. Slovenskem bienalu ilustracije ter dvema nagradama na mednarodni razstavi znanstvene ilustracije Illustraciencia.

Foto: Jon Žagar
Ilustracija: Sanja Žagar (lepi čeveljc; Cypripedium calceolus)

Za navdih: povabilo ilustratorke

Moje navdušenje nad botanično ilustracijo izhaja iz želje po razumevanju rastlinskega sveta; botanična ilustracija je namreč prostor, kjer se naravoslovje in umetnost prepletata v natančnem, a osebnem jeziku opazovanja. Rastlino spoznavam skozi risbo, ko opazujem, kakšne oblike listov ima, kako se ti pripenjajo na steblo, kakšna je oblika cveta. Hkrati pa me navdušujeta lepota in neskončna raznolikost oblik v naravi, ki se mi z vsakim novim upodabljanjem rastlinske vrste razkrivata še globlje. Poseben izziv mi predstavlja natančno upodabljanje, kjer z likovnimi sredstvi gradim naturalistično sliko rastline. In tukaj je še zbirateljski trenutek, ko vsaka botanična ilustracija postane nov delček mojega likovnega herbarija. Ilustracija tako ni zgolj vizualna študija, temveč moj osebni odziv na občudovanje in ohranjanje sveta okoli mene.

Sanja Žagar

Navodila za prijavo

Na dogodek se prijavite tako, da izpolnite prijavnico v portalu POPR. Prijave na dogodek so obvezne.

Navodila za prijavo oziroma registracijo v portal POPR:

  • Študenti in študentke se v POPR prijavite s svojo digitalno UL identiteto. 
  • Zaposleni UL, ki ste že registrirani v portal POPR: kliknite na povezavo in izberite skupino Zaposleni UL. Tam se prijavite s svojim uporabniškim imenom in geslom, ki ste si ga izbrali za POPR.
  • Zaposleni UL, ki še niste registrirani v portal POPR: kliknite na povezavo in izberite skupino Zaposleni UL, nato pa na modri gumb Registracija, kjer izpolnite podatke v obrazcu. Po prejetju potrditvenega sporočila se boste lahko v portal prijavili s predhodno izbranim uporabniškim imenom in geslom. 
  • Alumni se v portalu najprej registrirate s klikom na gumb Alumni prijava in registracija. Registracija je mogoča z uporabo e-naslova in vnosom osebnih podatkov. Potrditev registracije se izvede prek potrditvenega e-sporočila.
  • V primeru težav s prijavo pišite na popr@uni-lj.si.

Dodatne informacije

  • Če je le mogoče, vas spodbujamo, da za udeležbo na dogodku izberete trajnostno obliko mobilnosti. Na lokacijo lahko pridete peš, s kolesom oz. uporabite javni prevoz.
  • Dogodek bo fotografiran. Fotografije bodo objavljene na spletnem mestu in družbenih omrežjih Univerze v Ljubljani.
  • Kontakt in več informacij: trajnost@uni-lj.si

Delavnici bosta izvedeni v okviru projekta NOO ULTRA – Univerza v Ljubljani za trajnostni razvoj, ki ga sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • UL
  • RS MVZI
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)