Vsebina delavnice

Namen delavnice je predstaviti ohranjanje ogroženih genskih virov z ogledom genske banke kmetijskih rastlin na Oddelku za agronomijo UL BF. Vključevala bo spoznavanje naravne in kulturne dediščine lokalnih slovenskih genskih virov in sort na primeru prosa in ajde. V prvem delu delavnice bo poudarek na načinih pridobivanja in hranjenja ogroženih genskih virov, kar med drugim zajema zbiranje genskih virov na terenu, njihovo pripravo za shranjevanje v različnih razmerah in redno preverjanje vitalnosti.

V drugem delu bo poudarek na spoznavanju, kaj imata skupnega proso kot žito in ajda kot nežito (dresnovka) ter v čem se razlikujeta. Predstavljen bo pomen njune setve pri vključevanju v vrtni in njivski kolobar ter uporabi za prehrano ljudi. 

Delavnica bo vključevala tudi predstavitev raznolikih jedi iz kaše in moke, s poudarkom na pripravi zdravih jedi in napitkov, zato jih boste nekaj lahko tudi poskusili - tj. čaj iz tatarske ajdove kaše in narastek iz oženjene kaše.   

Program delavnice:

  • O genskih bankah: včeraj, danes, jutri (prof. dr. Zlata Luthar)
  • Ogled genske banke UL BF
  • Pridelava prosa in ajde s poudarkom na ekološki pridelavi (doc. dr. Darja Kocjan-Ačko)
  • Proso v prehrani (doc. dr. Darja Kocjan-Ačko)
  • Ajda v prehrani in njen pomen (prof. dr. Zlata Luthar)
  • Pokušina

Prijavni obrazec z več informacijami o prijavi najdete tudi spodaj.

O predavateljicah

Prof. dr. Zlata Luthar

Prof. dr. Zlata Luthar je profesorica genetike na Oddelku za agronomijo UL BF. Poučuje na vseh treh stopnjah študija agronomije in biotehnologije. Raziskovalno se ukvarja z rastlinsko genetiko, biotehnologijo in žlahtnjenjem. Proučuje mehanizme dedovanja ključnih lastnosti, povezanih s količino in kakovostjo pridelka. Njeno delo rezultira v sortah, ki so zanimive za pridelovalce, njihovi izdelki pa dostopni potrošnikom. Kot vodja slovenske rastlinske genske banke sodeluje pri implementaciji skupne evropske strategije za trajnostno izkoriščanje ter uporabo genskih virov za prehrano in kmetijstvo na nacionalni in mednarodni ravni.

Doc. dr. Darja Kocjan-Ačko

Doc. dr. Darja Kocjan-Ačko je doktorica agronomskih znanosti in docentka za področje poljedelstva na Oddelku za agronomijo UL BF. V času širjenja konvencionalnega poljedelstva je spodbujala vključevanje več vrst in lokalnih sort poljščin v kolobar, ohranjanje in vzdrževanje naravne rodovitnosti tal ter odločitev za ekološko kmetijstvo. Raziskovala je številne poljščine in njihove agrotehnične ter uporabniške lastnosti. Ugotovitve njenega raziskovanja so objavljene v več tujih in domačih znanstvenih in strokovnih revijah, časopisih ter knjigah, kot sta Naša žita (2015) in Proso, novo odkritje pozabljenega žita (2023). Zadnje desetletje se raziskovalno posveča metuljnicam, še posebej beljakovinsko bogatim zrnatim stročnicam ter njihovemu pomenu na njivi in v prehrani. 

Ajda v glinenem loncu in okrog njega

Prijava na delavnico

Delavnica je brezplačna, nanjo pa se je potrebno prijaviti. Prijave so odprte do zapolnitve mest, udeležba na delavnici pa je potrjena šele ob povratni informaciji po prijavi. Potrditev vašega mesta na delavnici vam bomo posredovali na vaš e-naslov nekaj dni pred dogodkom.

Prijavni obrazec

Dodatne informacije

Če je mogoče, vas spodbujamo, da za udeležbo na dogodku izberete trajnostno obliko mobilnosti. Na lokacijo lahko pridete peš, s kolesom oz. uporabite javni prevoz. V bližini UL BF (Jamnikarjeva 101) se nahajata tudi postajališči Živalski vrt/Večna pot (liniji 18 in 18L) in Rožna dolina (Linija 14). Vozne rede linij lahko preverite na spletnem mestu LPP.

Kontakt za več informacij: trajnost@uni-lj.si 

Delavnica bo izvedena v okviru projekta NOO ULTRA – Univerza v Ljubljani za trajnostni razvoj, ki ga sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

  • Načrt za okrevanje in odpornost
  • UL
  • UL BF.png
  • Modra fakulteta.png
  • RS MVZI
  • Financira Evropska unija (NextGenerationEU)