V okviru predstavitve bo Dr. Tina Marolt-Čebašek posebej predstavila tudi šolski observatorij, kjer se lahko šole iz vsega sveta povežejo z Liverpoolski teleskopom in učenci sami opazujejo vesolje, iščejo supernove in raziskujejo skrivnosti nočnega neba. Morda bo prav koga med vami zamikalo, da se priključi!

Prav tako se bo predavanje osredotočalo na gradbeni vidik projekta zaščitne konstrukcije teleskopa z uporabo metod generativnega načrtovanja in strojnega učenja pri projektiranju. Namen raziskave ni bil le iskanje najboljše rešitve, temveč tudi prepoznavanje različnih alternativnih možnosti, ki je potekalo že pred pričetkom sodelovanja z zunanjimi projektantskimi partnerji. To je omogočilo hitrejši razvoj projekta, saj se je projektantski partner lahko takoj osredotočil na projektiranje zaščitne konstrukcije, ne da bi se moral pri tem poučiti o vseh podrobnostih, zahtevah in vplivih teleskopa na konstrukcijo. Kot boste spoznali, pa ta pristop, čeprav zelo učinkovit, ni brez omejitev. V geotehničinem smislu je ključni del konstrukcije, jašek in steber na sredini, ki služi kot temelj za teleskop. Jašek vključuje tudi izhodni predor za prezračevanje ter izhod v sili.

Za udeležbo na dogodku se je potrebno predhodno prijaviti preko obrazca na tej povezavi. Predstavitev bo potekala v slovenskem jeziku preko Zoom aplikacije. 

Vabljeni, da se nam pridružite.

O predavateljici

Dr. Tina Marolt-Čebašek je višja predavateljica (Senior Lecturer) na področju gradbeništva na Liverpool John Moores University (LJMU), kjer poučuje predmete iz geotehnike na dodiplomskem in podiplomskem študiju gradbeništva ter je mentorica dodiplomskim, magistrskim in doktorskim študentom prav tako iz področja gradbeništva.


Dr. Tina je aktivna raziskovalka na Inštitutu za grajeno okolje in trajnostne tehnologije (Built Environment and Sustainable Technologies Research Institute), kjer so njene glavne teme raziskav:

  • Razvoj in preizkus novih tipov pilotov, kjer je glavni cilj izboljšati trajnost in odpornost pilotnih temeljev. Njihovo vrednotenje nosilnosti je bilo izvedeno eksperimentalno in z numeričnim modelom.
  • Uporaba generativnega načrtovanja in strojnega učenja pri izbiri konstrukcijskih rešitev.
  • Metode modeliranja adsorpcije onesnaževal in sanacije vodnih virov.
  • Razvoj numeričnih modelov za železniške proge s togim temeljem (slab track) in balastom (ballasted track) ter kalibracija teh modelov z eksperimentalnimi podatki iz testiranj v polnem merilu – ter izvedba le teh.

Priložnost za gostovanje magistrskih in doktorskih študentk in študentov pri dr. Tini Marolt-Čebašek na Liverpool John Moores University

Dr. Tina je tudi izkušena gostiteljica podiplomskih študentk in študentov (magistrskih in doktorskih) iz Slovenije in vabi zainteresirane študentke in študente, da jo kontaktirate na e-mail naslov T.MaroltCebasek@ljmu.ac.uk. Obisk običajno traja od 3 do 10 tednov, v tem času študenti delajo bodisi na svojem projektu bodisi na projektu dr. Tine v sklopu njenih raziskovalnih tem, ki so predvsem vezane na gradbeništvo in grajeno okolje.

Pretekli projekti slovenskih študentov so obsegali teme kot so uporaba generativnega načrtovanja in strojnega učenja pri izbiri konstrukcijskih rešitev, numerično modeliranje (Abaqus, RocScience, Tekla), delo v geotehničnem laboratoriju, delo v laboratoriju s senzorsko tehnologijo, zajemanje slik z uporabo Spot the Dog robota, uporaba 3D tiskalnikov za beton in druge materiale (plastika, karbonska vlakna, kovine), uporaba virtualne resničnosti in projekt na pomanjšanem modelu predorskih segmentov.

Možnosti financiranja gostovanja

Za izvedbo gostovanja je možno koristiti sredstva Erasmus+. 

Študijska izmenjava Erasmus+ je omejena na najmanj 2 in največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija (dodiplomska, magistrska in doktorska stopnja). Prijave so možne v okviru razpisa Erasmus+ na članici UL (akademiji / fakulteti), na katero je študent-ka vpisan-a. (razpis za dolgoročno mobilnost študentov v 2025/2026 se je že zaključil, novega pričakujemo decembra 2025, za 2026/2027).

Odprt pa je razpis Erasmus+, ki doktorskim študentom in študentkam omogoča, da del rednih študijskih obveznosti, praktičnega usposabljanja, raziskovalnega dela ali pripravo doktorske naloge na tretji stopnji študija namesto na matični instituciji opravijo na instituciji v tujini. Doktorski študenti in študentke gredo lahko na izmenjavo za študij/prakso od 2 do 12 mesecev, prav tako gredo lahko na prakso kot mladi diplomanti. Poleg tega imajo tudi možnost kratkoročne doktorske mobilnosti, katere fizični del traja od 5 do 30 dni. Več informacij si lahko ogledate tukaj. Za mobilnost Erasmus+ se je potrebno prijaviti na članici UL (akademiji / fakulteti), na katero je študent-ka vpisan-a.

Kontakt na rektoratu UL:

Za izvedbo gostovanja je možno koristiti tudi sredstva Javnega razpisa za sofinanciranje gostovanj slovenskih strokovnjakov iz tujine na slovenskih visokošolskih zavodih in raziskovalnih organizacijah ter študijskih oziroma znanstvenih obiskov študentov v tujini, ki omogoča 3 do največ 10 tedenski študijski obisk v tujini. Sredstva je možno uveljavljati za gostovanja ali študijske obiske, ki se pričnejo v obdobju od 1. 1. 2025 do vključno 31. 12. 2025. Več informacij ter pogoji za prijavo so objavljeni na tej povezavi.