Mitja Kostelec: Gorivne celice: čista energija za nečisti svet
Datum dogodka:
Lokacija dogodka: Mestni muzej Gosposka ulica 15, Ljubljana
Elektrokemija odpira vrata v svet trajnostne energije, kjer imajo gorivne celice s protonsko prevodno membrano (PEMFC) ključno vlogo. Na M_oder predavanju bomo tokrat spoznali kaj so gorivne celice, kaj je skrivnost učinkovitih gorivnih celic, zakaj je katalitska plast v njih tako pomembna ter kako lahko razumevanje in optimizacija delovanja PEMFC pripomoreta k čistejši in bolj zeleni prihodnosti.
Elektrokemija igra ključno vlogo pri razvoju tehnologij, ki omogočajo prehod na trajnostne energetske sisteme ter zmanjšujejo negativne vplive na okolje. V luči hitrih sprememb na energetskem področju so gorivne celice s protonsko prevodno membrano (PEMFC) med najobetavnejšimi rešitvami, saj obetajo čisto energijo za širok spekter aplikacij – od prometa do industrijskih procesov.
Kljub revolucionarnemu potencialu se tehnologija gorivnih celic sooča z izzivi, kot so optimizacija učinkovitosti, podaljšanje življenjske dobe in zniževanje stroškov proizvodnje. Ena ključnih faz je postopek zagona PEMFC, oziroma tako imenovani »break-in«, s čimer želimo doseči maksimalne zmogljivosti teh celic. V tej fazi prihaja do pomembnih sprememb materialnih lastnosti zaradi elektrokemijskih reakcij, ki izboljšajo prevodnost membrane, stabilizirajo elektrode in optimizirajo reakcijske mehanizme. Te prilagoditve so bistvene za dosego optimalnega delovanja in dolgoročne zanesljivosti gorivnih celic.
Mitjine raziskave so osredotočene na poglabljanje razumevanja in optimizacijo break-in procesa, s ciljem izboljšati učinkovitost PEMFC in podaljšati njihovo življenjsko dobo. S tem želi prispevati k širši uporabi gorivnih celic kot trajnostnega vira energije, ki bo ključnega pomena pri zmanjševanju odvisnosti od fosilnih goriv in varovanju našega okolja.
Dogodek je brezplačen, a je potrebna prijava na naslov prijava@mgml.si ali na telefonsko številko 01 24 12 506.
Mitja Kostelec je doktorski študent na Kemijskem inštitutu, kjer se posveča raziskavam gorivnih celic s protonsko prevodno membrano (PEMFC). Kot kemijski inženir se osredotoča na modeliranje, razvoj novih metod karakterizacije materialov in prispevanje k industrializaciji tehnologij. Njegova strast do dela izhaja iz raziskovanja kompleksnih pojavov in odkrivanja znanja, ki prispeva k razvoju zelene prihodnosti. Meni, da je dostopno in odprto deljenje odkritij ključno za krepitev zavesti o pomenu znanosti v družbi.
O projektu M_oder
Na Univerzi v Ljubljani skupaj z MGML (Muzej in galerije mesta Ljubljane) mlade spodbujamo in jim nudimo podporo pri razvijanju veščin učinkovite komunikacije znanstvenih dognanj. Omogočamo jim, da te v poljudnoznanstvenemu predavanju širšemu občinstvu predstavijo na M_odru. Naš cilj je, da so na predstavitvi sproščeni in samozavestni ter da svoja odkritja z lahkoto predstavijo na zanimiv in navdušujoč način.
Ste študent_ka ali absoltvent_ka Univerze v Ljubljani in bi radi sodelovali v novi sezoni M_odra?
Prvi korak do vaše predstavitve je, da nam pošljete kratek povzetek svoje naloge. Dodajte nekaj besed o sebi in vse pošljite na naslov janja.rebolj@mgml.si.