Bodoči pedagogi in pedagoginje, vabljeni, da iz prve roke izveste, kaj vas čaka na vaši poti do soblikovanja prihodnosti, kakšne so vaše možnosti in priložnosti.

 

Program

14:45 – 15:00 | Otvoritev dogodka

15:00 – 15:40 | Možnosti in spodbude za vstop v poklic (Miha Lovšin, MVI – Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje): Predstavitev ukrepov za zaposlitev in napredovanje v šolstvu.

15:40 – 15:50 | Kratek odmor

15:50 – 17:00 | Okrogla miza: "Učitelji in učiteljice – zgodbe, ki navdihujejo”Učitelji niso le podajalci znanja, temveč oblikovalci prihodnosti – s svojim delom vplivajo na življenja posameznikov in širšo družbo.

Gosti:

  •           Lea Colner, profesorica razrednega pouka, PeF UL, Studio Lea Colner

  • Mojca Horvat, učiteljica kemije, FKKT UL, Gimnazija Šiška

  • Milan Mandeljc, profesor angleškega in ruskega jezika, FF UL, Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra

  • Matej Matkovič, profesor geografije in zgodovine, FF UL, OŠ Belokranjskega odreda Semič

  • Petra Radujko, pedagoginja, FF UL, Osnovna šola Dob

17:00 – 17:30 | Neformalno druženje in mreženje

Dogodek povezuje prof. dr. Tomaž Petek.

 

 

Več o gostih na dogodku:

Lea Colner, profesorica razrednega pouka s slovensko in švedsko licenco za poučevanje, je leta 2009 končala študij na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je prejela fakultetno Prešernovo nagrado, nagrado za izjemne dosežke na študijskem področju, pri uvajanju pedagoškega pristopa Storyline v slovenski šolski prostor. Med študijem je skoraj eno leto preživela na Švedskem na Univerzi v Halmstadu, kjer je opravljala prakso in študirala v okviru Mednarodnih študij usposabljanja učiteljev. Svojo učiteljsko kariero je začela leta 2009 v Sloveniji in dve leti kasneje nadaljevala na Švedskem. Med letoma 2019-2024 je ravnateljevala na mednarodni dvojezični (angleško-švedski) šoli in vrtcu Vittra Rösjötorp International, severno od Stockholma. Avgusta 2023 je Lea prejela nominacijo za »Ravnateljico leta 2023« s strani Skolledare21, ki je stičišče vseh ravnateljev šol in najpomembnejših managerjev na Švedskem. Januarja 2024 pa je bila prejemnica prestižne nagrade Vodja leta, v kategoriji trajnost, ki jo je podelila AcadeMedia, ki je največji ponudnik zasebnega izobraževanja v severni Evropi.
Mojca Horvat je univerzitetna diplomirana inženirka kemijske tehnologije. Kot študentka je bila štipendistka podjetja Sava Kranj (danes Goodyear Sava Tires), kjer je vsako poletje opravljala prakso, po študiju se je tam zaposlila, kasneje pa je delovne izkušnje nabirala tudi v računalniškem sektorju. Po selitvi v Ljubljano jo je poklicalo šolstvo, začela je na OŠ Poljane, po opravljenem pedagoško-andragoškem izpitu na Filozofski fakulteti pa je postala učiteljica kemije in se popolnoma posvetila pedagoškemu poklicu. S Poljan se je po petih letih premaknila v Šiško, kjer že dobrih 20 let uči na gimnaziji. V vseh teh letih je delala na številnih projektih, ki lepo povezujejo njene interese in znanja. Je mentorica pri raziskovalnih nalogah in maturantskem plesu, dijake pripravlja na kemijska tekmovanja, koordinira Erasmus in Comenius sodelovanja, organizira oglede Bienala v Benetkah in sooblikuje prostor z organizacijami Prostorož in Paz!park.
Milan Mandeljc je profesor angleščine z Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik. Je letošnji prejemnik naziva Učitelj leta 2025. S svojimi muzikali, tekmovanji in nastopi na konferencah je prepoznaven tako v Sloveniji kot v tujini. Njegovo delo potrjuje tudi uvrstitev med 16 najboljših učiteljev angleškega jezika na svetu. Njegova predanost poklicu, ustvarjalnost in odprtost za sodobne pristope so zgled učiteljstva, ki soustvarja prihodnost. V ospredje postavlja pomen učiteljev pri oblikovanju vrednot mladih ter poudarja, da je kakovostno izobraževanje temelj razvoja družbe.
Matej Matkovič je učitelj geografije in zgodovine na Osnovni šoli ­Belokranjskega odreda Semič. Matej si prizadeva za nenehno strokovno rast. Sodeluje v mednarodnih projektih, piše strokovne članke in sodeluje na konferencah. Veliko ima mednarodnih izobraževanj, delavnic, na katerih spoznava nove načine in metode dela, nove pristope k poučevanju. V zadnjih letih se Matej posveča razvoju digitalnih kompetenc in sodeluje v projektih, kot so Inovativna pedagogika, Digitrajni.si in Dvig digitalnih kompetenc. V učilnici uvaja IKT tehnologijo ter z njo pri učencih razvija kreativnost in kritično razmišljanje. Pri pouku izdelujejo zgodovinske namizne igre, kjer s pomočjo 3D tiskalnika izdelajo figure, spoznavajo zgodovinska obdobja s pomočjo igre Minecraft in izdelujejo stop-motion videe.
Petra Radujko je univerzitetna diplomirana pedagoginja z več kot 25-letnimi delovnimi izkušnjami tako v gospodarstvu kot v šolstvu. Zadnjih 15 let dela kot svetovalna delavka ter učiteljica dodatne strokovne pomoči in učne pomoči na osnovni šoli. Bila je mentorica več študentom na praksi. Izobražuje strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju v sodelovanju s Psihološko podporo. Z lastnim prispevkom je sodelovala na mednarodni konferenci Broaden Horizons – Izkušnje in povezovanje za uspešno vključevanje Romov. Sodelovala je v inovacijskem projektu za izboljšanje pozornosti in koncentracije ter pri izdaji zbirke vaj za izboljšanje pozornosti in koncentracije z naslovom Pozor, koncentrat! Pridobila je evropski ECQA certifikat za mentorja na področju Inovativnega poučevanja. Izvaja tudi delavnice in izobraževanja na temo preventive (program To sem jaz), komunikacije, medosebnih odnosov, medvrstniškega nasilja (program NEON), nasilja v družini ter inovativnega poučevanja. Ima tudi večletne izkušnje na področju organizacije dogodkov in prevajanja. Kot prostovoljka je sodelovala oz. sodeluje z organizacijami kot je Društvo za nenasilno komunikacijo in Društvo Sožitje Obalnih občin.