V svojem predavanju bo dr. Ule predstavil vloge ponavljajočih se šibkih stikov med molekulami, ki omogočajo tvorbo dinamičnih kompleksov med proteini in RNA in s tem prispevajo k uravnavanju celičnega ravnovesja (homeostaze). Na podlagi teh spoznanj dr. Jernej Ule s svojo raziskovalno skupino razvija nova molekularna orodja za spodbujanje homeostaze in za preprečevanje nastajanja beljakovinskih agregatov pri nevrodegenerativnih boleznih.

Za udeležbo na dogodku se je potrebno predhodno prijaviti preko obrazca na tej povezavi. Predstavitev bo potekala v slovenskem jeziku preko Zoom aplikacije. 

Vabljeni, da se nam pridružite.

Jernej Ule je diplomiral na Univerzi v Ljubljani pri Ani Plemenitaš, nato pa je dokončal doktorat pri Robertu Darnellu na Univerzi Rockefeller v New Yorku, kjer je nato nadaljeval podoktorsko delo. Leta 2006 se je preselil v Cambridge, ustanovil svojo skupino v MRC Laboratory of Molecular biology, leta 2013 pa je postal profesor na University College London. Leta 2016 se je preselil s skupino na Inštitut Francis Crick, aprila 2022 pa je prevzel vodenje britanskega raziskovalnega centra za  raziskavo demence na King's College London, poleg tega pa sodeluje tudi z raziskovalci na Kemijskem inštitutu v Ljubljani.

Jernej je tudi ASEF mentor ter član posvetovalnega telesa društva VTIS, kjer je nedavno tudi opisal svoj pogled na pomen kroženja znanja.

Možnosti sodelovanja s študenti in študentkami Univerze v Ljubljani

Dr. Jernej Ule z veseljem gosti študente in študentke Univerze v Ljubljani na raziskovalnem centru za raziskavo demence na King's College London. Več o skupini in možnosti sodelovanja si lahko preberete na www.ulelab.info.

Sorodna področja pokrivajo Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani, Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko in Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani.

Zainteresirane študentke in študente vabimo, da pošljejo kratek življenjepis, motivacijsko pismo in kratek opis svojega raziskovalnega dela na smul@uni-lj.si.

Možnosti financiranja

Za izvedbo gostovanja je možno koristiti sredstva Erasmus+.

Študijska izmenjava Erasmus+ je omejena na najmanj 2 in največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija (dodiplomska, magistrska in doktorska stopnja). Prijave so možne v okviru razpisa Erasmus+ na članici UL (akademiji / fakulteti), na katero je študent-ka vpisan-a. (razpis za dolgoročno mobilnost študentov v 2025/2026 se je že zaključil, novega pričakujemo decembra 2025, za 2026/2027).

Odprt pa je razpis Erasmus+, ki doktorskim študentom in študentkam omogoča, da del rednih študijskih obveznosti, praktičnega usposabljanja, raziskovalnega dela ali pripravo doktorske naloge na tretji stopnji študija namesto na matični instituciji opravijo na instituciji v tujini. Doktorski študenti in študentke gredo lahko na izmenjavo za študij/prakso od 2 do 12 mesecev, prav tako gredo lahko na prakso kot mladi diplomanti. Poleg tega imajo tudi možnost kratkoročne doktorske mobilnosti, katere fizični del traja od 5 do 30 dni. Več informacij si lahko ogledate tukaj. Za mobilnost Erasmus+ se je potrebno prijaviti na članici UL (akademiji / fakulteti), na katero je študent-ka vpisan-a.

 

Kontakt na rektoratu UL:

Za izvedbo gostovanja je možno koristiti tudi sredstva Javnega razpisa za sofinanciranje gostovanj slovenskih strokovnjakov iz tujine na slovenskih visokošolskih zavodih in raziskovalnih organizacijah ter študijskih oziroma znanstvenih obiskov študentov v tujini, ki omogoča 3 do največ 10 tedenski študijski obisk v tujini. Sredstva je možno uveljavljati za gostovanja ali študijske obiske, ki se pričnejo v obdobju od 1. 1. 2025 do vključno 31. 12. 2025. Več informacij ter pogoji za prijavo so objavljeni na tej povezavi.